A Corpus et Sanguis Domini ünnepén az egyházfő Rómában, a lateráni Szent János-bazilika előtti téren pontifikált szentmisét.
A misét követően körmenet haladt át Róma központján a Szent János- bazilikától a Santa Maria Maggiore-bazilikáig. A jelentések szerint a körmeneten több tízezren vettek részt. A menetben egymás után haladtak a Szent Sír Lovagrend tagjai, elsőáldozó gyerekek, a római szemináriumok hallgatói, szerzetesek, papok, a római plébániák közösségei. A körmenetet a püspökök és bíborosok zárták. XVI. Benedek járművel tette meg az utat.
A szentmisén mondott homíliájában a teológustudós pápa az eucharisztia (oltáriszentség) értékéről beszélt. XVI. Benedek úgy fogalmazott, hogy a II. Vatikáni Zsinat „egyoldalú olvasata” szűkítette az oltáriszentség szerepét, amely nem korlátozódhat a szentmisére, hanem át kell hatnia a mindennapi élet egészét.
Az egyházfő hozzátette, hogy a „szentség hiánya elkerülhetetlenül szegényebbé teszi a kultúrát”, és ez az új generációk hiányos képzésén is meglátszik. „Az az anya és apa, aki egy szentség nélküli hit nevében megfosztja gyermekeit minden vallásos rituálétól, valójában szabad utat ad a fogyasztói társadalomban jelen levő számos pótszertartásnak és jelképnek, melyek könnyen bálványokká válhatnak” – mondta XVI. Benedek.
Olasz sajtókommentárok szerint nem véletlen, hogy a pápa a II. Vatikáni Zsinatra utalt, mivel ennek idén októberben lesz az ötvenedik évfordulója.