Az új kabinet négy nappal az előre hozott parlamenti választások után jött létre. Szamarasz kormányfőt már előző nap beiktatták hivatalába. A választások győztese, a konzervatív Új Demokrácia (ND) párt a tárcák betöltéséről két koalíciós partnerével, a Pánhellén Szocialista Mozgalommal (Paszok) és a Demokratikus Baloldallal (Dimar) állapodott meg. A kormányban a konzervatív politikusok mellett a két kisebb párt bizalmát elnyerő technokraták kaptak helyet.
A gazdasági-pénzügyi válságban különösen kulcspozíciónak számító pénzügyi tárcát a 65 éves Vasziliosz Rapanosz tölti be. Az új külügyminiszter Dimitriosz Avramopulosz (59 éves) konzervatív politikus, a Szamarasz vezette Új Demokrácia párt (ND) tagja. Legutóbb a védelmi tárcát vezette, ő egyúttal pártja alelnöke.
Az új igazságügyi miniszter Antonisz Rupakiotisz jogászt a Dimar jelölte, hasonlóan az államigazgatási reformért felelős Antoniosz Manitakisz alkotmányjogászhoz, míg a Paszok tanácsadója, Evangelosz Livieratosz az új környezetvédelmi miniszter.
Az új kormány – nyolc hónap alatt immár a negyedik – első nyilatkozatában leszögezte, hogy célja a nemzetközi hitelmegállapodás „bizonyos feltételeinek” a módosítása anélkül, hogy mindez veszélyeztetné az ország euróövezeti tagságát. Hangsúlyozta továbbá, hogy az államháztartás konszolidációjára és az államadósság mérséklésére törekszik, és végre akarja hajtani a strukturális reformokat. A kormány ki akarja tölteni négy évre szóló mandátumát – hangzott a nyilatkozat.
A kötelezettségek teljesítését várják
Az Európai Unió azt várja az új görög kormány megalakulásától, hogy Athén teljesíti pénzügyi területen vállalt kötelezettségeit – derült ki uniós vezetők és a tagországok illetékeseinek csütörtöki közléseiből, de néhány nyilatkozatban annak megfontolása is megjelent, hogy Athén kapjon több időt programjának teljesítésére.
Miközben az euróövezeti pénzügyminiszterek (Eurócsoport) Luxembourgban kezdtek találkozót a görög választás utáni gazdasági helyzetről, José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnök közleményben üdvözölte a voksolás eredményét, és hangoztatta: a széles körű parlamenti támogatást élvező kormány alakítását egyértelmű jelzésnek tartja arra, hogy Athén eltökélt kötelezettségeinek teljesítése és az euróövezetben maradás mellett.
Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, az Eurócsoport elnöke kifejezte a csoport készségét a szoros együttműködésre az új görög kormányzattal.