Najef bin Abdel-Aziz herceg, trónörökös, a Szaúd-Arábiai Királyság első miniszterelnök-helyettese, belügyminisztere szombaton hunyt el egy genfi klinikán, vasárnap temették el.
A külügyi közlemény emlékeztet arra, hogy a trónörökös halála miatt Áder János köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök és Martonyi János is részvéttáviratot intézett Szaúd-Arábia uralkodójához és külügyminiszteréhez. A Külügyminisztérium képviseletében Németh Zsolt parlamenti államtitkár és Hóvári János globális ügyekért felelős helyettes államtitkár kedden kondoleált Szaúd-Arábia budapesti nagykövetségén.
A kommüniké hangsúlyozza, hogy Najef bin Abdel-Aziz a magyar–szaúd-arábiai baráti kapcsolatok erősítésének elkötelezett támogatója volt, és következetesen fellépett a királyság és az egész térség békéjéért és biztonságáért.
Szaúd-Arábia az arab világban Magyarország második legjelentősebb kereskedelmi partnere az Egyesült Arab Emírségek után. Orbán Viktor tavaly októberben látogatott el az országba, 2001 után második alkalommal. Útjára elkísérte a külügyminiszter, továbbá a nemzetgazdasági és a vidékfejlesztési tárca vezetője. Idén májusban Abdallah al-Huszain szaúdi víz- és energiaügyi miniszter járt Budapesten.
Kairói villámlátogatás
A tárca arról is tájékoztatta az MTI-t, hogy Martonyi János Dzsiddából hazatérőben szerdán villámlátogatást tett Kairóban, ahol tájékozódott az országban kialakult helyzetről, valamint megvitatta Mohamed Kamel Amr külügyminiszterrel a kétoldalú kapcsolatok és a nemzetközi, elsősorban a közel-keleti helyzet aktuális kérdéseit.
Martonyi János elismerően szólt az egyiptomi demokratikus átalakulás eddigi eredményeiről, és gratulált az első szabad elnökválasztás sikeres lebonyolításához, amely megfogalmazása szerint fontos mérföldkőnek számít – olvasható a közleményben. A magyar külügyminiszter jelezte, hogy Magyarország kész megosztani saját demokratikus átmenetének tapasztalatait. Ezzel kapcsolatban felajánlotta vezető magyar jogtudósok együttműködését Egyiptom új alkotmányának kidolgozásához, amit a külügyi tájékoztatás szerint kollégája nyitottan fogadott.
Martonyi János komoly sikernek nevezte, hogy a magyar–egyiptomi kereskedelmi forgalom 2011-ben a nehéz körülmények ellenére is mintegy 25 százalékkal növekedett.
Üdvözölte, hogy egy egyiptomi cég áruelosztó logisztikai központot létesít Magyarországon, amellyel nemcsak a hazai, hanem a környező országok piacait is ellátja majd friss zöldséggel és gyümölccsel, elsősorban a téli időszakban. A miniszter hangsúlyozta továbbá, hogy a kormányzat bátorítja a magyar turistákat az ismert egyiptomi üdülőhelyek meglátogatására, mert ez egymás jobb megismerését is szolgálja.
A külügyi közlemény kitér arra is, hogy a két fél eszmecserét folytatott a szíriai helyzetről, illetve sürgette a válság mielőbbi békés megoldását. A magyar miniszter üdvözölte Egyiptom konstruktív szerepét regionális és nemzetközi kérdésekben, és hivatalos látogatásra hívta meg partnerét.
Mohamed Kamel Amr nagyra értékelte a magyar fél kezdeményezéseit a kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséért, hangsúlyozta egyúttal, hogy egyiptomi részről is még több kiaknázatlan lehetőséget látnak az együttműködés fejlesztésére.