Miről tárgyalhattak az elnöki csúcstalálkozón? + Videó

Szíria volt a fő témája annak a megbeszélésnek, amelyet Barack Obama amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök folytatott a G20-ak csúcstalálkozóján.

MD
2012. 06. 19. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Barack Obama elmondása szerint egyetértettek abban, hogy Szíriában meg kell szűnnie az erőszaknak, s politikai eszközökkel elejét kell venni a polgárháborúnak.

Dmitrij Peszkov, az orosz államfő szóvivője elmondta, hogy a két elnök támogatja az ENSZ-megbízott Kofi Annan szíriai rendezési tervét.

Orosz részről a politikai folyamatról szólva nem csupán arra összpontosítanak, hogy távozik-e és mikor Bassár el-Aszad. Azt is meg akarják vitatni, hogy mi fog történni utána – nyilatkozta Michael McFaul, az Egyesült Államok moszkvai nagykövete.

Ismert, múlt hét pénteken az orosz külügyminiszter cáfolta a francia külügyminiszter azon kijelentését, hogy megkezdődtek a diplomáciai tárgyalások az ENSZ és Moszkva között Bassár el-Aszad távozását, illetve az azt követő szíriai helyzetet illetően. Az orosz külügyminiszter hozzátette: Moszkva nem ért egyet azzal, hogy Szíria sorsát külső szereplők határozzák meg.


Ismét a fegyverszállítás vádja


Dmitrij Peszkov kitért Hillary Clinton amerikai külügyminiszternek arra a múlt heti vádjára, hogy Oroszország fegyvert szállít a szíriai rezsimnek, s így segíti a felkelőkkel szemben. „Oroszország nem ad el helikoptereket Szíriának, Oroszország a régen eladott helikoptereket javítja. Vlagyimir Putyin mindig hitt abban, hogy az állami vezetőknek megbízható forrásból kell tájékozódniuk” – fogalmazott.

Az iráni atomprogramról

A megbeszélésen Irán is szóba került, s Barack Obama szerint mindketten úgy gondolják, hogy diplomáciai megoldást kell találni az iráni nukleáris program miatt kialakult, Irán és a Nyugat közti szembenállásra. „Egyetértettünk abban, hogy még van idő és tér diplomáciai úton kezelni Irán nukleáris fegyver kifejlesztésére vonatkozó képességét és érdekeltségét a nukleáris energia békés hasznosításában” – fogalmazott az amerikai elnök.

Obama nemzetbiztonsági tanácsadójának helyettese, Ben Rhodes közölte, hogy szó esett a találkozón az amerikai rakétavédelmi elképzelésekről is, és a két elnök a szakértői párbeszéd folytatása mellett döntött, ami elvezethet a szélesebb körű, mindkét fél félelmeit megszüntető politikai párbeszédhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.