Megszűnhet az ellenzék széttagoltsága?

Megkezdődött pénteken a szíriai ellenzéki csoportosulások kétnapos isztambuli tanácskozása, amelyen megpróbálják elsimítani vitáikat.

MD
2012. 06. 15. 12:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fórum résztvevői azt vitatják meg, hogyan vessenek véget a szíriai ellenzék széttagoltságának az Arab Liga égisze alatt Kairóban tartandó, nagyobb jelentőségű Szíria-konferencia előtt.

A tanácskozáson részt vesz a Szíriai Nemzeti Tanács nevű fő ellenzéki koalíció, a Kurd Nemzeti Tanács, Michel Kilo keresztény író és emberi jogi harcos, illetve a Navaf al-Basír vezette legnagyobb szíriai törzs köré csoportosuló szervezetek küldöttei. Számos arab és nyugati ország képviselői tárgyalnak majd a szíriai ellenzékiekkel Isztambulban.

A franciák bizakodnak

Eközben megkezdődtek a diplomáciai tárgyalások a szíriai rezsim legfőbb szövetségesének számító Oroszországgal a Bassár el-Aszad szíriai elnök távozása utáni helyzet előkészítéséről. „Már maguk az oroszok sem ragaszkodnak el-Aszadhoz. Pontosan látják, hogy diktátor és gyilkos, és hogy ehhez a diktátorhoz ragaszkova saját magukat gyengítik” – mondta pénteken Laurent Fabius francia külügyminiszter.

Fabius először tett említést arról is, hogy a diplomáciai erőfeszítéseken túl Párizs kommunikációs eszközök szállításával konkrét segítséget is hajlandó nyújtani a szíriai lázadóknak.

Oroszország távol maradhat a konferenciáról

A francia külügyminiszter diplomáciai tárgyalásokra vonatkozó kijelentésével ellentétben Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pénteken közölte: „lyen tárgyalások soha nem voltak és nem lehetnek. Ez teljes ellentétben áll az álláspontunkkal. Sem a Biztonsági Tanácson, sem politikai összeesküvéseken keresztül nem veszünk részt rendszerváltoztatásokban.” A külügyminiszter hozzátette: Moszkva nem ért egyet azzal, hogy Szíria sorsát külső szereplők határozzák meg.

Lavrov hozzátette: Oroszország akkor lesz ott a június 31-én Genfben rendezendő Szíria-konferencián, ha a szervezők figyelembe veszik a Kreml álláspontját a résztvevők összetételére vonatkozóan. Ezenfelül Moszkva reméli, hogy az Egyesült Államok többé nem fog cselekedni az ENSZ Biztonsági Tanácsának megkerülésével, az pedig nem hoz határozatot az Aszad-rezsim leváltásáról.

Egyre erőszakosabbak

Míg a világ a szíriai helyzet megoldását sürgeti, a szemben álló feleknél nem látható békekötési hajlandóság. Robert Mood norvég tábornok Damaszkuszban elmondta, hogy az utóbbi tíz napban mindkét fél még erőszakosabban lépett fel, s ez komoly kockázatot jelent a megfigyelők számára.

Úgy tűnik, hogy nincs akarat a békés átmenetre, viszont szándék mutatkozik katonai pozíciók elfoglalására – mondta a tábornok, de azt elutasította, hogy a helyzet nyílt polgárháborúvá fajult volna. Az országban zajló eseményeket nem lehet egyetlen kifejezéssel leírni – tette hozzá.

Mood tábornok ugyanakkor azt kéri a felektől, hogy adjanak alkalmat a missziójuk teljesítéséhez. Félre kellene tenniük a fegyvereket, és elkezdeni a párbeszédet az ország helyzetének javítása érdekében – fejtette ki.

Fenn kell tartani a nyomást

Az Európai Unió külügyi képviselője közleményben emlékeztetett, hogy vasárnaptól hatályba lép a luxus javak eladására kimondott európai embargó. A korlátozások értelmében nem szabad eladni Szíriának például kaviárt, szarvasgombát, drága szivarokat, 500 eurónál többe kerülő órákat, 600 euró feletti árú cipőket, repülőgépeket és hajókat. „Az Európai Uniónak fenn kell tartania a nyomást a Szíriában hatalmon lévő rendszeren” – magyarázta Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.