Monti is aktív volt a csúcson

Mario Monti olasz miniszterelnök érdekes javaslatot vetett fel a G20-országok mexikói csúcstalálkozójának zárónapján.

Bánhidi Noémi
2012. 06. 20. 12:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mario Monti az olasz gazdaság közelgő összeomlásának jóslata ellenére magabiztosan képviselte országát a mexikói G20-csúcson, ráadásul konkrét javaslatot is letett a húszak (G20) tárgyalóasztalára, melyben az euróövezeti mentőalapok számára lehetővé tenné a nagy hozamú állampapírok vásárlását. Mario Monti a Los Cabos-i G20-csúcsot lezáró, utolsó sajtótájékoztatón így nyilatkozott: „Minderre azért van szükség, hogy stabilizáljuk az eurózónát, és garantáljuk, hogy azoknak az országoknak – beleértve természetesen Olaszországot –, amelyek betartják a közkiadások szabályait, kevésbé abnormális átterjedéssel kelljen szembenézniük”.


Habár mindez nem került be a húszak közös közleményébe, a javaslat részleteit a pénteken tartandó római négyhatalmi csúcson kívánják kidolgozni. A Palazzo Chigiben tartandó találkozón Angela Merkel német kancellár, François Hollande francia elnök, valamint Mario Monti olasz és Mariano Rajoy spanyol miniszterelnökök egyfajta kríziskezelő „térképet” kíván előállítani, amelyet június végén mutatnak majd be az Európai Bizottság előtt.

Az olasz miniszterelnök a kedden befejeződő G20-csúcson ismételten cáfolta a Daily Telegraph brit napilap vádjait. A brit konzervatív napilap értesülései szerint az európai vezetők megállapodtak, hogy 745 milliárd eurós mentőcsomagot biztosítanak Olaszországnak és Spanyolországnak. Az olasz kormányfő azonban így nyilatkozott: „Olaszországnak nincs szüksége mentőcsomagra, és Spanyolországban is csak a bankszektor áll veszélyben. A félreértés valószínűleg azért keletkezett, mert az eddig kimentett euróövezeti országokban ez az intézkedés egyfajta pénzügyi stabilitást hozott.”


Az olasz kormányfő elégedett a G20-találkozón elért eredményekkel, főként a növekedést célzó intézkedésekkel. A húszak közös közleményében ugyanis prioritásként kezelik a fiatalok munkanélkülisége elleni harcot és a nők munkaerőpiacra való belépésének megkönnyítését. Monti szerint mindezt a költségvetési egyensúly befolyásolása nélkül kell elvégezni. Véleménye szerint jótékony hatással lenne az Amerikai Egyesült Államok, Japán és a világ más országainak gazdaságára is. Monti szerint mindez „elvezethet akár az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Unió közötti szabad kereskedelmi társulás megkötéséhez is”. Az olasz miniszterelnök ráadásul úgy véli, hogy a protekcionista intézkedéseket 2014-ig biztosan fel kellene függeszteni.

Habár látszólag Mario Monti igen aktív az európai pénzügyi stabilitás és növekedés elérésében, hazájában egyre inkább csökken a népszerűsége a megszorítások miatt. Szombaton utcai harc robbant ki Bolognában a tüntetők és a rendőrség között, ahol a három nagy olasz szakszervezeti szövetség és a munka nélküli olasz fiatalok is a kormány ellen demonstráltak. Vasárnap az Északi Liga szervezett tüntetést Veronában a magas adók és a stabilitást veszélyeztető kormányintézkedések miatt.

(La Repubblica, Corriere Della Sera)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.