A korrupcióért jogerősen két év szabadságvesztésre ítélt Adrian Nastasét hat nappal az ítélet után sem rabosították,. Szerda este óta a Floreasca kórházban fekszik, állapotáról pedig orvosai több ellentmondásos információt tettek közzé, majd a család kérésére hivatkozva hírzárlatot vezettek be.
Miután a rendőrség állásfoglalást kért a kórháztól, lehetővé teszi-e a sérült állapota azt, hogy átszállítsák a Rahova börtönkórházba, a politikust kezelő orvosok nem adtak egyenes választ, hanem áthárították ennek eldöntését a törvényszéki orvostani intézetre (IML). Az IML kedden közölte: csak úgy tudják eldönteni, kezelhető-e Nastase a rabkórházban, ha odaviszik az elítéltet az IML székházába. Így ismét a kezelőorvosoknak kell véleményezniük, szállítható-e a sebesült.
Rendőröket is berendeltek
Kedden a klinikavezető Serban Bradisteanu főorvost a letartóztatás akadályozásával gyanúsította meg az ügyészség, és berendelte kihallgatásra. Bradisteanu maga is a szociáldemokrata párt (PSD) szenátora volt, és neki is folyamatban van egy korrupciós ügye a bukaresti törvényszéken. Bradisteanut éppen a börtönkórházak felszerelésénél elkövetett illegális közbeszerzéssel vádolta meg 2007-ben a DNA.
A DNA a főorvoson kívül három rendőrt is bűnpártolással gyanúsít: az elítélt szerdai meghiúsult letartóztatásán részt vevő két rendőr egyikét és két rendőrségi vezetőt. A sebészt és a három rendőrt román hírtelevíziók szerint az elítélt letartóztatásának akadályozásával gyanúsítják, és berendelték őket a DNA-hoz kihallgatásra.
Fegyverarzenál a lakásban
Meg nem erősített hírforrások szerint az intézkedő rendőr a szerdai letartóztatáskor megengedte Nastasénak, hogy néhány holmiját magához vegye. A vadászengedéllyel rendelkező politikus, akinek húsz lőfegyver volt a lakásában, vélhetően ekkor vette magához a fegyvert, amivel megsebesítette magát.
A román hírtelevíziók azt is tudni vélik: az esethez kihívott mentő nem ragaszkodott ahhoz, hogy Nastasét a Floreasca sürgősségi kórházba, a PSD-s politikusok által vezetett klinikára szállítsák. Jogilag ekkor már a rendőrnek kellett intézkednie, aki – hacsak nem volt orvosi ellenjavallat – egyenesen a börtönkórházba irányíthatta volna a mentőt.