A Testvériséghez tartozó Szabadság és Igazságosság (PLJ) párt közleményében elutasította a törvényhozás feloszlatását és jogköreinek a hadseregre való átruházását, amelyre az alkotmánybíróság csütörtöki döntése nyomán került sor. A PLJ úgy véli, a Mubarak-rendszer tavalyi megbuktatása óta az országot irányító katonai tanácsnak nincs joga a parlament feloszlatásához, mint ahogy továbbra is érvényes a működése a törvényhozás által nemrég megválasztott, a parlamenthez hasonlóan iszlamista többségű alkotmányozó bizottságnak is.
A PLJ egyúttal bejelentette: tüntetni fog „az alkotmányos puccs és a parlament feloszlatása ellen”, és tiltakozásra szólít minden, a demokráciát pártoló személyt is.
A katonai tanács hétfőn azt állította, hogy június végéig átadja a hatalmat az ország új elnökének, annak ellenére hogy vasárnap saját jogköreit kiterjesztő alkotmányos deklarációt tett. Ebben egyebek mellett az szerepel, hogy az új parlament felállásáig a katonai tanács fogja birtokolni a törvényhozói hatalmat, az alkotmányozó gyűlés sikertelensége esetén pedig a tábornokok nevezhetnek ki – „a társadalom minden szegmensét képviselő” – testületet az új alaptörvény megfogalmazására.
Az egyiptomi elnökválasztás végeredménye a választási bizottság hétfői tájékoztatása szerint csütörtökre várható. A vasárnapi második forduló két jelöltje, Mohamed Morszi, a Muzulmán Testvériség képviselője és Ahmed Safík, a Mubarak-rezsim utolsó kormányfője egyaránt győztesnek kiáltotta ki magát. Bővebben>>>