Szíria ismét célba vett egy török gépet

Történt egy másik légi incidens is Szíria és Törökország között nem sokkal azt követően, hogy Szíria lelőtt egy török harci repülőgépet.

MD
2012. 06. 25. 12:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A török hadsereg egy CN–235-ös típusú kutató és mentőrepülőgépét, amely éppen a pénteken lelőtt F–4-es két pilótájának felkutatására indított és Damaszkusszal egyeztetett akcióban vett részt, célba vette egy szíriai légvédelmi rakéta – mondta el hétfőn egy európai diplomáciai forrás. „Ha egy repülőgépet célba vesz egy légvédelmi rendszer, a gép pilótáját figyelmeztetik a fedélzeti műszerek; ebben az esetben is ez történt” – tette hozzá.

Nem tudni, hogy a kutató repülőgép az incidens pillanatában a szíriai parti tenger, tehát a partoktól számított mintegy 22 kilométeres sáv felett vagy pedig az azon kívül eső nemzetközi légtérben repült. A pénteken vagy szombaton történt második incidensről a török külügyminisztérium számolt be az európai uniós és NATO-tagállamok diplomatáival tartott vasárnapi ankarai konzultáción.

 

„Szíria szuverenitásának nyílt megsértése”

„A török katonai repülőgép megsértette a szíriai légteret, a szíriai légvédelem reagált erre, s a gép Szíria területi vizeibe zuhant – mondta hétfői sajtóértekezletén Dzsihád Makdeszi szíriai külügyi szóvivő. – Ami történt, az Szíria szuverenitásának nyílt megsértése volt.”

Visszautasította a török illetékesek „hazugságait”, és azt hangoztatta, hogy „azonnal reagálnunk kellett, még ha szíriai lett volna is a gép, le kellett volna lőnünk”. Mint mondta, a török légierő vadászgépét, amely 100 méteres magasságban, a szíriai partoktól 1–2 kilométeres távolságban repült, két és fél kilométer hatótávolságú légvédelmi ágyúval és nem radarvezérlésű rakétával lőtték le. A gép roncsai, amelyeket vasárnap átadtak a török félnek, ezt bizonyítják – hangoztatta, hozzátéve: az incidens ellenére Szíria tartja magát a „jószomszédi viszonyhoz” Törökországgal.

Makdeszi ugyanakkor figyelmeztette a NATO-országokat, amelyek képviselői Ankara kérésére kedden összeülnek Brüsszelben az incidens megvitatására. „Ha a találkozó célja a helyzet lecsillapítása ( ), ahhoz sok sikert kívánunk. Ha viszont agresszió a célja, akkor kimondjuk, hogy a szíriai terület, légtér és vizek szentek a szíriai hadsereg számára, ahogy a török terület is ( ) szent a török hadsereg számára” – mondta.

Kemény hangvételű állásfoglalás készül


Laurent Fabius, a francia diplomácia irányítója a hétfői luxemburgi tanácskozásra érkezve azt mondta: arról, hogy pontosan mi is történt, eltérőek az értelmezések, de a lelövés ténye mindenképpen elfogadhatatlan. Ugyanígy vélekedett Guido Westerwelle német külügyminiszter, aki hangsúlyozta azt is, hogy minden eszközzel meg kell akadályozni a helyzet további elmérgesedését. Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője aggodalmának adott hangot, ugyanakkor kifejezte reményét, hogy Törökország visszafogottan reagál. Fabius jelezte továbbá, hogy az EU-külügyminiszterek nagyon kemény hangvételű állásfoglalásra készülnek az ügyben.

Az EU-külügyminiszteri tanácskozás napirendjén már eleve szerepelt a szíriai helyzet, és az unió a folytatódó öldöklés miatt a szankciók újabb szigorítására készült Bassár el-Aszad rendszerével szemben. Ezt a döntést – hangsúlyozzák diplomaták – meg is hozzák a nap folyamán, de arról egyelőre nincs értesülés, hogy a török gép lelövése nyomán a tervezettnél keményebb lesz-e az intézkedés tartalma.

Hazánk is állást foglal

A Külügyminisztérium hétfői közlése szerint Magyarország elfogadhatatlannak tartja és a lehető leghatározottabban elítéli, hogy a szíriai légvédelem lelőtt egy török katonai repülőgépet, és sürgeti a történtek alapos kivizsgálását. A közleményben kiemelték, hogy Magyarország „teljes szolidaritással” kiáll szövetségese, Törökország mellett, valamint hogy a magyar kormány együttérzését fejezi ki az eltűnt pilóták hozzátartozóinak.

Újabb szíriai dezertőrök


A török állami hírügynökség, az Anadolu jelentése szerint három nappal a török vadászrepülőgép lelövése után, hétfőre virradóra 33 szír katona lépte át a török–szíriai határt, míg az állami televízió információi szerint összesen 38 dezertőr érkezett az országba, köztük egy tábornok, két ezredes, két őrnagy és egy hadnagy. A CNN Türk kereskedelmi csatorna értesülései szerint a katonákkal és családjukkal együtt 224 fős csoport menekült Törökországba, menekülttáborban szállásolták el őket. Egy névtelenül nyilatkozó kormányhivatalnok ugyanakkor azt állította, hogy egyelőre nem tudja megerősíteni a dezertőrök pontos számát, ahogy az elmenekült katonák rangját sem.

Ezzel párhuzamosan hétfőn a török energiaügyi miniszter bejelentette, hogy Ankara a Szíriába irányuló áramexport visszafogására készül. Török cégek átlagosan évi kétmilliárd kilowattóra elektromos áramot adnak el Szíriának, ami az ország energiaellátásának tíz százalékát fedezi. A kérdésben kedden várható döntés Törökország részéről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.