„Ma megvitatjuk az alkalmazási mechanizmusát” az alkotmánybíróság ítéletének, amellyel alkotmányellenesnek nyilvánította a törvényhozó testületet – jelentette ki Mohamed Szaad al-Katatni parlamenti elnök, aki Murszihoz hasonlóan a Muzulmán Testvériség tagja. Hangsúlyozta, hogy tiszteletben tartják a törvény uralmának és a hatalmi ágak szétválasztásának elvét. „A parlament igen jól ismeri a jogait és kötelességeit, nem avatkozik bele a bírói hatalom ügyeibe, s nem kommentálja a bíróság ítéleteit – folytatta a házelnök. – Hangsúlyozni kívánom, hogy nem állunk szemben az ítélettel.”
A törvényhozók ezután kézfeltartással megszavazták Katatni javaslatát, hogy a ház kérjen jogi tanácsot egy fellebbviteli bíróságtól arra vonatkozóan, hogyan hajtsák végre a feloszlatásról szóló bírósági döntést.
Alkotmányos puccs?
A Muzulmán Testvériség, amelynek többsége van az alsóházban, támogatta a parlament működésének helyreállítását, más pártok, köztük a liberálisok képviselői viszont bojkottálták a keddi ülést, alkotmányos puccsnak minősítve Murszi rendeletét. A Muzulmán Testvériség keddre tüntetést jelentett be „az elnök döntéseinek és a parlamenti munka helyreállításának a támogatására”.
A bíróság közleménye szerint „az alkotmánybíróság ítéletei és döntései mind véglegesek (…) és kötelező erejűek az összes állami intézményre nézve”.