E csoportok feltételezései szerint az Aszad-rezsim, amely soha nem riadt vissza a piszkos trükkök alkalmazásától, a lázadók támadásának álcázott akcióval akart megszabadulni azoktól a bennfentesektől, akikről felmerült a gyanú, hogy átpártolnának az ellenzékhez. Az elmélet hívei úgy vélik, árulkodó jel, hogy amikor a Szíriai Szabad Hadsereg magára vállalta a támadást, a csoport szóvivője nem árult el részleteket a robbantásról.
„Semmilyen kézzelfogható dolgot nem mondtak a robbantás körülményeiről, noha fényes nappal, egy lakónegyedben történt” – mutatott rá Hajtám al-Manna, a szíriai demokratikus átmenetet koordináló, párizsi székhelyű bizottság vezetője. A támadásról a szíriai televízió sem közölt felvételeket, pedig általában rögtön a helyszínre küldenek egy stábot. Manna szerint a rezsim egy hosszú távú fegyveres konfliktusra készül fel, ezért fontos kialakítani egy minél szűkebb, összetartó kemény magot.
Egyetlen vezető sem volt a robbantás helyszínén
Egyes elemzők kétkednek a feltételezés helytállóságában. „Az áldozatok nem jelentettek veszélyt a rezsimre, nem volt túl sok hatalmuk” – hangsúlyozta egy szakértő. „Az viszont igaz, hogy a biztonsági erők egyetlen főnöke sem vett részt az ülésen (amelyen a robbantás történt). Ez pedig zavarba ejtő” – tette hozzá.
A július 18-i támadásban többek között életét vesztette Daúd Radzsha védelmi miniszter, valamint helyettese, Aszef Saukat katonai hírszerzőfőnök, Bassár el-Aszad elnök sógora és Haszan Turkmáni, a felkelők elleni megtorlásokat irányító szervezet vezetője is.
Ayman Abdel Nur, Aszad egykori tanácsadója és az All4Syria nevű hírportál alapítója szerint ez utóbbi két személyről felmerült, hogy az Aszad bukását követően felálló új vezetőségnek is a tagjai lehetnének. „A rezsim inkább vállalta annak a kockázatát, hogy az áldozatok eltűnése demoralizálja a hadsereget, mintsem hogy mellbe szúrják” – fogalmazott Nur.
Hamarosan öntudatra ébred a csendes szír többség
A már Montrealban és Dubajban élő ellenzéki a Le Monde-nak azt is kifejtette, hogy az eddig csendes szíriai többség, amely hitt a hivatalos propagandának, hamarosan öntudatra ébred, mivel látja, a rezsim kész feláldozni Damaszkuszt, hogy a saját bőrét mentse. „Az emberek megértették, hogy a rendszer, amelyet támogatnak, többé nem képes megvédeni őket” – tette hozzá.
A vele készített interjúban Nur arra is rámutatott, hogy Aszad Isten küldöttjének képzeli magát, a felkelőket pedig Katar által irányított báboknak tartja. „Úgy fogja végezni, mint Kadhafi (Líbia meggyilkolt vezetője). Egy ember, akit Isten választott ki, nem fog elmenekülni” – mondta az újságíró.
Lavrov: Az USA a terrorizmust igyekszik igazolni
Élesen bírálta az Egyesült Államokat szerdán Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, amiért nem ítélte el a szíriai kormány ellen az elmúlt héten elkövetett damaszkuszi pokolgépes támadást. Lavrov szerint Washington ezzel a terrorizmust próbálta igazolni.
A miniszter az amerikai külügyi szóvivő, Victorica Nuland azon korábbi kijelentésére utalt, amely szerint „az ilyen támadások nem meglepőek”. „Nem értjük, hogy partnereink miért nem hajlandóak elítélni a damaszkuszi terrortámadást” – jelentette ki az orosz külügyminisztérium vezetője, aki szerint Washington arra akarja kihasználni a Szíriában zajló harci cselekményeket, hogy nyomást gyakoroljon az ENSZ Biztonsági Tanácsára (BT).
Lavrov szerint az Egyesült Államok azt kívánja elérni, hogy a válságban közvetítő Kofi Annan béketerve alapján lehetővé váljon az ENSZ alapokmánya hetedik fejezetének alkalmazása, azaz – adott esetben – katonai erő bevetése is. A miniszter emlékeztetett arra, hogy Washington ENSZ-nagykövete, Susan Rice kijelentette: a július 18-i damaszkuszi robbantás újabb bizonyíték arra, hogy a BT nem késlekedhet tovább a hetedik fejezet alkalmazásával.
A világhoz fordult Ban Ki Mun
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár felszólította szerdán a világot, hogy tegyen valamit a szíriai mészárlás leállításáért. Beszédét a szarajevói parlamentben mondta el, annak a Bosznia-Hercegovinának a fővárosában, amely maga is átélt egy népirtást az 1990-es években. „Éppen ezért Bosznia-Hercegovina szívében fordulok felhívással az egész világhoz. Ne késlekedjetek! Fogjatok össze! Cselekedjetek! Cselekedjetek most, hogy leállíttassátok a szíriai mészárlást” – mondta a főtitkár.
Ban Ki Mun elismerte, hogy a boszniai háború (1992–1995) alatt „a világszervezet nem állt a helyzet magaslatán”, és kijelentette, hogy „azt a nemzetközi közösséget, amely Boszniában kudarcot vallott a népirtás megakadályozásában”, most Szíriában teszik próbára. „A világszervezet megteszi, amit tud, de a nemzetközi közösség felelőssége, hogy összhangban cselekedve rendezze a válságot” – tette hozzá.
Az ENSZ megfigyelői elhagyták az országot
Damaszkuszban eközben bejelentették, hogy az ENSZ szíriai tűzszüneti megfigyelőinek jelentős része elutazott az országból, ahol képtelen volt elvégezni a feladatát. „A katonai megfigyelők mintegy fele hazatért országába”, a küldetést csökkentett létszámmal folytatják, „megteszik, amit tudnak” – mondta egy sajtótájékoztatón Hervé Ladsous, az ENSZ békefenntartó műveleteinek igazgatója.
A misszió mandátumát az ENSZ Biztonsági Tanácsa a múlt héten meghosszabbította egy „utolsó 30 napos időszakkal”. Az új parancsnok, a Robert Mood norvég tábornokot felváltó szenegáli Babacar Gaye, a világszervezet fő katonai tanácsadója a tájékoztatón reményét fejezte ki, hogy Szíriában „felülkerekedik a józan ész, és megjelenik a fény az alagút végén”. „27 napunk maradt, s ezalatt meg kell ragadnunk minden lehetőséget a lakosság szenvedésének csökkentésére” – mondta.