Az Intézményes Forradalmi Párt (PRI) politikusa hangsúlyozta: nem alkudozik drogkartellekkel, a kábítószer-fogyasztás legalizálását pedig egyelőre elutasítja. A frankfurti lap keddi számában megjelent interjúban a 12 évi ellenzéki szerep után ismét a végrehajtó hatalom csúcsára érkező PRI politikusa elmondta: minden alapot nélkülöznek a választáson elbukott baloldali Demokratikus Forradalom Pártja (PRD) részéről hangoztatott vádak, amelyek szerint a PRI szavazatokat vásárolt. A július 1-jén tartott elnökválasztás az utóbbi évek „legjobban ellenőrzött választása volt”, az eredmény megkérdőjelezése pedig „súlyosan sérti a mexikói népet”, a „több mint 49 millió mexikóit, akik szabadon választottak”.
A Felipe Calderón távozó elnök által a drogkartellek ellen indított háborúval kapcsolatban elmondta: változtat a stratégián, elsősorban az erőszak visszaszorítására kíván koncentrálni, ez azonban nem azt jelenti, hogy a megegyezés lehetőségeit keresi a drogkartellekkel. „Nem paktálunk le a kartellekkel” – jelentette ki. Hozzátette: a szövetségi rendőrség létszámát a jelenlegi 36 ezerről legkevesebb 50 ezerre kívánja emelni, a hadsereg egységeit pedig a városok védelmére kívánja bevetni, civil ellenőrzés mellett.
Azzal kapcsolatban, hogy a térségben terjed az a vélemény, miszerint a kábítószer-fogyasztás legalizálásával enyhíthető a helyzet, elmondta, hogy a legalizálás ellen foglal állást. „Még nem vagyok meggyőződve arról, hogy egy ilyen lépés csökkentené az erőszakot és a bűnözést” – fogalmazott. Hozzátette: széles körű vitát kellene kezdeni arról, hogy miként lehetne feltartóztatni a drogcsempészetet. „A szervezett bűnözés elleni küzdelem és háború eredménye az, hogy a kábítószer-termelés és -fogyasztás egyaránt emelkedett. Valami nagyon félresikerült, ezért egy új vitát kell kezdeni az egész térségben” – emelte ki, megjegyezve, hogy e vitában az Egyesült Államok „részvétele és álláspontja” alapvető fontosságú.