Alekszandr Lukasevics orosz külügyi szóvivő közölte: „teljességgel elfogadhatatlanok” azok a nyugati próbálkozások, hogy Oroszországot próbálják meg felelőssé tenni a szíriai erőszak fokozódásáért. Lukasevics megismételte: Moszkva számtalanszor figyelmeztetett arra, hogy a határozattervezet elfogadhatatlan számára, ennek ellenére azt a testületben szavazásra bocsátották. A dokumentum rendkívül egyoldalú volt, és kizárólag a szíriai hatalomra való nyomásgyakorlást célozta – tette hozzá.
A megbukott BT-határozat
Oroszország és Kína csütörtökön megvétózta az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé terjesztett nyugati határozattervezet elfogadását. A tervezet újabb szankciókkal sújtotta volna a szíriai kormányzatot, ha nem hagy fel nehézfegyverek bevetésével a felkelők ellen és nem vonja ki katonáit a városokból. Ezenkívül szerepelt benne az ENSZ megfigyelő missziójának 45 napos meghosszabbítása is. A tervezetben Kofi Annan hatpontos válságtervét az ENSZ alapokmánya hetedik fejezetére való hivatkozással támogatták volna meg. Ez a fejezet különféle intézkedések meghozatalára hatalmazza fel a testületet, egészen a katonai intervencióig.
Lukasevics szerint teljesen irreális volt a határozattervezetben a szíriai hatalomnak tett ultimátum, hogy tíz napon belül vessen véget az erőszaknak és vonja ki csapatait és nehézfegyvereit a lakott területekről, különben szankciókat foganatosítanak ellene. A legfontosabb kifogás a szóvivő szerint az volt, hogy a határozattervezet nem irányzott elő semmi hasonlót a damaszkuszi hatalom ellenlábasaival szemben. Közben Gennagyij Gatyilov orosz külügyminiszter-helyettes közölte: Oroszország pénteken a BT-ben megszavazza azt a határozattervezetet, amely 45 nappal meghosszabbítaná az országban tartózkodó külföldi megfigyelők mandátumát.
Moszkva visszatartja a harci helikoptereket
Oroszország úgy döntött, hogy elhalasztja három harci helikopter karbantartás utáni visszaszállítását Szíriának, amíg nem normalizálódik a helyzet az országban – jelentette pénteken az Interfax orosz hírügynökség egy orosz katonai-diplomáciai forrásra hivatkozva. „A Szíria részére történő helikopterszállítás elhalasztására vonatkozó döntés a katonai és politikai helyzet súlyosbodásával és a szerdai, több magas rangú szíriai katonai vezető életét követelő damaszkuszi terrorista merénylettel, továbbá az ellenzék katonai akcióinak a fokozódásával függ össze” – közölte a meg nem nevezett forrás.
„Ilyen feltételek között a (szíriai) hatóságok nem képesek garantálni a helikopterek fogadásának teljes biztonságát” – tette hozzá. Az Interfax hozzátette, hogy a helikoptereket és légvédelmi rendszereket leszállítják Szíriának, amint a helyzet normalizálódik ott. A három Mi-25-ös helikoptert oroszországi karbantartás után az Alaed orosz teherhajóval szállították volna vissza Szíriába. A hajó – ugyancsak az Interfax értesülései szerint – jelenleg Szentpétervár kikötőjében horgonyoz, de nem tudni, hogy a helikopterek és a légvédelmi rendszerek a fedélzetén vannak-e.
Damaszkusz cáfolja, hogy Aszad távozna a hatalomból
A szíriai tájékoztatási minisztérium pénteken határozottan cáfolta, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök kész lenne távozni a hatalomból. Előzőleg Oroszország franciaországi nagykövete egy rádiónyilatkozatban utalt rá: Aszad elnök beleegyezett abba, hogy távozik a hatalomból.
Alekszandr Orlov nagykövet a Radio France International (RFI) franciaországi rádiónak nyilatkozva azt mondta, Aszad elfogadta a három héttel ezelőtti genfi találkozó zárónyilatkozatát, kijelölte képviselőit, hogy tárgyaljanak az ellenzékkel az átmenetről. A nagykövet szerint ez azt jelenti, hogy az elnök beleegyezett a távozásba, de – mint a diplomata hozzátette – csakis „rendezett úton”.
A szíriai tájékoztatási minisztérium ezt azonnal cáfolta. Közleménye szerint a nagykövet állítása minden alapot nélkülöz. A szíriai állami televízió szerint egyébként az Orlovval készített párizsi interjúban elhangzottakat „eltorzították, és az orosz nagykövet egyáltalán nem azt mondta, amit neki tulajdonítottak”. A televízió „vérszomjas médiát” emlegetett. Oroszország, Szíria hagyományos szövetségese mindeddig azt hangoztatta, hogy Bassár el-Aszad sorsáról csak a szíriai nép dönthet külső beavatkozás nélkül, szemben a nyugatiakkal, akik az elnök távozását követelik.