„A történelembe mint brutális zsarnok fog bevonulni, aki a saját népét gyilkolta” – fejtegette Jay Carney fehér házi szóvivő kedden Washingtonban. Carney emellett felszólította a damaszkuszi politikai és katonai vezetőket, hogy „szakítsanak Aszaddal”, és álljanak át „a nép oldalára”.
Az Egyesült Államok kétli – mondta –, hogy Aszad készen állna a szíriai konfliktus békés rendezésére. „Aszad már régen elvesztette a szavahihetőségét” – tette hozzá Carney, aki szerint Washington kételkedik abban, hogy a szíriai elnök hajlandó lenne teljesíteni a Kofi Annan szíriai különmegbízott béketerve kapcsán vállalt kötelezettségeit.
Kételyek Iránnal kapcsolatban
Közvetítő missziója keretében Kofi Annan kedden Teheránba és Bagdadba látogatott. Teheráni tárgyalásai után pedig kijelentette: hisz benne, hogy „Irán pozitív szerepet játszhat, és így részese lehet a szíriai válság megoldásának”. Irán szilárd szövetségese az Aszad vezette rezsimnek, az Egyesült Államoknak és az Európai Uniónak azonban kételyei vannak azzal kapcsolatban, valóban be lehet-e vonni a szíriai rendezésbe. Az Aszad-rezsim ellen harcoló felkelők visszautasítják az iráni vezetés bármiféle szerepvállalását.
Kofi Annan az után utazott Teheránba, hogy a szíriai fővárosban magával Aszad elnökkel találkozott. Az ott elfogadott „új megközelítésről” azonban vonakodott részleteket elárulni, mondván, hogy először a szíriai fegyveres ellenzékkel kell egyeztetnie. Bagdadi tárgyalásai után a világszervezet és az Arab Liga közös különmegbízottja bejelentette, hogy már szerdán beszámol az ENSZ Biztonsági Tanácsának a térségben tett körútjáról. Meggyőződése – mondta –, hogy a BT meghozza a szükséges intézkedéseket, és dönt a tűzszüneti megfigyelő misszió július 20-án lejáró mandátumának meghosszabbításáról.
Moszkva meghosszabbítaná a missziót
Az orosz ENSZ-képviselet közben bejelentette, hogy határozati javaslatot terjesztett a Biztonsági Tanács tagjai elé az ENSZ szíriai megfigyelő missziójának meghosszabbításáról. Mint Alekszandr Pankin, Oroszország állandó ENSZ-képviselőjének első helyettese New Yorkban elmondta, javaslatuk mellőzi a szíriai rezsim további szankciókkal való fenyegetését, mivel Moszkva kétli, hogy ez lenne az egyetlen eszköz arra, hogy Damaszkuszt rákényszerítsék az eddigi megállapodások végrehajtására.
Mindeközben négy orosz hadihajó indult el kedden Szíria partjai felé a Barents-tengeren, Szeveromorszk kikötőjéből. Az Interfax orosz hírügynökség híre szerint az Északi Flottához tartozó flottilla – élén az Admiral Csabanyenko tengernagy tengeralattjáró-elhárítóval – Oroszország egyetlen földközi-tengeri katonai támaszpontjára, a szíriai Tartúszba tart. Az Admiral Csabanyenko 220 fős legénységet, Moszkit szuperszonikus hajóelhárító rakétákat és két Ka–27 típusú helikoptert visz magával.
Támadják a keresztényeket
Korábban, több helyi beszámoló is a fegyveres lázadó csoportok által végrehajtott gyilkosságokról tett említést. Egyre több támadás éri az Aszad-ellenes erők részéről a kisebbségben élő keresztényeket, mert a lázadók potenciális veszélyforrásnak, a regnáló elnök támogatóinak tartják őket. Bővebben>>>