Drámai pillanatok a brit alsóházban

Átszavazás, kirúgás és a parlament folyosóján ordítozó miniszterelnök – drámaian alakult a brit felsőházi reform tegnap esti szavazása.

Kovács N. László
2012. 07. 11. 11:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre megbukott a felsőházi reform csúfos kudarcot hozva a változást sürgető liberális-demokratáknak, de David Cameron miniszterelnöknek is, aki nem tudta elfojtani a törvény ellen saját pártjában kialakult lázadást. Végül összesen kilencvenegy konzervatív képviselő nem szavazta meg a reformot. A parlament így is nagy többséggel további vitára javasolta a törvényt, mivel a Munkáspárt elviekben egyetért annak céljával – azzal azonban nem, hogy egy ilyen fontos kérdés megtárgyalására csupán tíznapos időkeret álljon rendelkezésre. A konzervatív lázadók és a munkáspártiak együtt többségbe kerültek, a létfontosságú időlimit bevezetése így lehetetlenné vált. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy bár a törvény elméletileg a parlament előtt van, obstrukcióval akár a végtelenségig elhúzható elfogadása – amit a felsőházi változásokat harcosan ellenző konzervatívok minden bizonnyal meg is fognak tenni. Cameron ezért inkább úgy döntött, őszre halasztja az időkorlátról szóló szavazást, így megmentette a koalíciót a parlamenti leszavazás kudarcától – egyelőre.

Drámai pillanatok

Az est bővelkedett drámai pillanatokban. A lázadók és a reformmal szembeni ellenérzések erejét mutatja, hogy két miniszteri tanácsadó is inkább feladta kormányzati pozícióját, csakhogy a javaslat ellen szavazhasson. Conor Burns maga mondott le röviddel a szavazás előtt, Angie Brayt pedig nemleges szavazatát látva azonnal kirúgták állásából. „Nem tudtam volna tükörbe nézni, ha igennel szavazok – nyilatkozta később Burns. – A felsőházi reform ellenzése évtizedek, generációk óta a konzervatív felfogás részét képezi, és most mégis mellette kellett volna állnom. Micsoda felfordult világ!”

A végső konfrontációra végül nem a tanácsteremben, hanem a parlament folyosóján került sor, mégpedig David Cameron miniszterelnök és a lázadók vezére, Jesse Norman képviselő között. A lapokhoz eljuttatott beszámolók szerint a miniszterelnök „szégyenletesen viselkedett”, kibújt belőle az az énje, mely „nem egészen úriember” – ismerve a britek hajlamát a kevesebbet mondásra, igencsak forró eszmecserére kell gondolni. A vita után Norman a parlamenti Stranger’s Barban lazított társaival, amikor felkeresték a toryk „ostorai”, azaz a pártfegyelem fenntartásáért felelős tisztviselők, és gyakorlatilag kivezették az épületből. „Elmondták neki, mekkora kárt okozott a kormánynak, és hogy jobb, ha most elmegy innen. Jesse jó ember, úgyhogy szót fogadott” – magyarázta az egyik, neve elhallgatását kérő szemtanú.

Merre tovább, koalíció?

A miniszterelnöknek jó oka van az idegeskedésre: a szavazás kudarca ugyanis komoly szakadékot nyithat az egyébként is felemás szükségházasságban kormányzó koalícióban. A liberális-demokraták már korábban jelezték, ha Cameron nem szedi rendbe pártja lázadóit, ők sem fogják megszavazni a toryk által támogatott választókörzet-átrendezést. David Laws, a liberális-demokraták nagy öregje arról beszélt, a koalícióban „mindenkinek be kell tartania, amit ígért”, és hogy a kudarc „láncreakciót” indíthat el. Bernard Jenkin konzervatív politikus még messzemenőbb következtetésekig jutott. „Akár a koalíció és a kormány hivatali idejét is megrövidítheti az ellentét. Könnyen lehet, hogy időközi választásokat kell kiírni” – fogalmazott.

The Telegraph, telegraph.co.uk, The Guardian, Guardian.co.uk



Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.