Iráni pénzügyi csalás: halálos ítéleteket is hoztak

Négy embert halálra ítélt hétfőn egy iráni bíróság az ország történetének legnagyobb, 2,6 milliárd dolláros pénzügyi csalása ügyében.

WL
2012. 07. 30. 21:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harminckilenc embert állítottak bíróság elé, amely – a halálos ítéleteken túl – két embert életfogytiglani börtönre, másokat 25 évig terjedő börtönre, mellékbüntetésként pedig megkorbácsolásra és kártérítés fizetésére ítélt. Az ügy részletei nem ismeretesek, az ítéleteket ismertető főügyész, Golamhoszein Mohszeni Edzsei sem nevezte meg a vádlottakat, s az iráni média is csak nevük kezdőbetűivel jelölte őket. A televízióban mutattak ugyan részleteket a tárgyalásról, de a vádlottak arcát kitakarták.

Amir Manszur Hosravi üzletember, akit a média a csalás kiagyalójának nevezett, állítólag hitelleveleket hamisított, hogy tucatnyi vállalatot pénzeljen és megvegyen egy állami tulajdonban lévő acélgyárat.

Mahmud Reza Havari, Irán legnagyobb bankjának, az állami tulajdonban lévő Bank Mellinek a vezetője a csalási ügy miatt lemondott tisztéről és Kanadába távozott.

Megfigyelők szerint az eset kényelmetlen az iráni vezetés számára, amely azt hangoztatja, hogy keményen fellép a korrupció ellen, s felveti azt a kérdést, hogy a kormány által kezdett magánosításnak nem a barátok és a politikai elit-e az elsődleges haszonélvezője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.