Miroszlava Todorovát csütörtökön menesztette a Legfelsőbb Bírói Tanács (BSZSZ) egy fegyelmi eljárás során, amelyet több ítélet kihirdetésének késleltetéséért indítottak ellene. A pénteki szófiai tüntetésen több mint száz bíró, ügyvéd és ügyész vonult a BSZSZ épülete elé, hogy tiltakozzon a szerintük politikai indíttatású döntés ellen. Úgy vélik, hogy a lépés hátterében egy Cvetan Cvetanov belügyminiszter elleni per áll. A minisztert Todorova rágalmazásért jelentette fel.
Cvetanov tagadja, hogy befolyásolta volna a BSZSZ-t. Todorova maga is bírálta a kormányt, mert elégtelennek tartja az igazságügy reformját, és a BSZSZ-tagok kiválasztásának eljárásán is változtatna. Bojko Boriszov miniszterelnök igyekezett elhatárolódni a BSZSZ határozatától, és úgy vélte, hogy Todorova menesztése a kormány lejáratását szolgálja. Felhívta a figyelmet arra, hogy más bírákat egyáltalán nem, vagy csak enyhén rónak meg az eljárás késedelméért, ezért a Todorova-ügyet provokációnak tartja. Az Európai Bizottság ugyanis jövő héten teszi közé jelentését a bolgár igazságügyről, a szervezett bűnözés és korrupció elleni harcról.
Todorova úgy nyilatkozott, hogy megfellebbezi a „megalázó és igazságtalan” döntést, és felszólította bírótársait, ne hagyják megfélemlíteni magukat a BSZSZ által. „Lehet, hogy el fogok bukni, de nem érzem magam áldozatnak... nem szabad, hogy féljenek a kollégák” – mondta sajtótájékoztatóján. A független Demokrácia Tanulmányok Központjának májusi közvélemény-kutatása szerint a bolgárok több mint 50 százaléka nem bízik a bíróságokban, és 72 százalékuk úgy véli, hogy a bírákat könnyű megvesztegetni, több mint 60 százalékuk szerint pedig politikailag befolyásolhatók.