Ez az első eset, hogy szíriai területet lőnek Libanonból. A rakétát a fővárostól, Bejrúttól 185 kilométerre északra indították. Szemtanúk szerint a támadók motorkerékpáron érkeztek, és azon is menekültek el.
Helyszíni beszámolók szerint a szíriaiak visszalőttek, és üldözőbe vették a támadókat, de nem őket, hanem a libanoni biztonsági erők két tagját fogták el. Állítólag magukkal vitték a két katonát szíriai területre, de nem sokkal később elengedték őket.
Michel Szulejman libanoni elnök kemény hangú közleményben „elfogadhatatlannak” nevezte a szíriai ellenakciót.
A libanoni politikai szereplők erősen megosztottak Szíria ügyében: egy részük Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszerét támogatja, a többiek a felkelőket. A frontvonal egyik oldalán a szunnita többségű Jövő Mozgalom áll, élén Szaíd Harírival, a Szíria-ellenes libanoni ellenzék vezérével, a másikon az Aszad elnök rezsimjét támogató pártok, amelyek közül az egyik legerősebb a radikális síita Hezbollah mozgalom.
Egyre több a fegyver
A szíriai kormánycsapatok és az ellenük harcoló lázadók is egyre több fegyverhez jutnak, ami még tovább táplálja az erőszakot a 16 hónapja tartó konfliktusban – hangsúlyozta hétfőn az ENSZ emberi jogi főbiztosa.
Az indiai származású dél-afrikai Navi Pillay a Biztonsági Tanács elé terjesztett jelentésében rámutatott, hogy a konfliktus további militarizálódását mindenáron el kell kerülni. Pillay a szíriai kormányt és a felkelőket egyaránt felelőssé tette az emberi jogok súlyos megsértéséért Szíriában.
A fegyverszállításokkal kapcsolatban a jelentés nem nevezte meg azokat az országokat, amelyek a szemben álló feleket a gyanú szerint fegyverekkel látják el. ENSZ-diplomaták szerint a szíriai kormány fő fegyverszállítója Oroszország és Irán, míg a lázadók elsősorban Katartól és Szaúd-Arábiától kapnak fegyvereket.
Az emberi jogi főbiztos úgy értékelte, hogy Szíriában nem nemzetközi, hanem belső fegyveres konfliktus zajlik. Diplomaták szerint ez a meghatározás a polgárháborúval egyenértékű, és ebben az esetben vonatkozik rá a háborús bűncselekményekkel kapcsolatos genfi konvenció.
Szíriai erőszak
A genfi emberi jogi tanács múlt szerdán jelentést tett közzé a legutóbbi szíriai fejleményekről. Ebben többek között arra mutatott rá, hogy a felkelők elleni harcban az utóbbi három hónapban a kormányerők riasztó mértékben figyelmen kívül hagyták az alapvető emberi jogokat. A testület a jogsértések között említette a kivégzéseket is.
A jelentés szerint továbbra sem tisztázott, hogy ki állt a májusi húlai vérengzés mögött, amelynek több mint száz halálos áldozata volt. A dokumentum ennek kapcsán ugyanakkor annak a nézetnek adott hangot, hogy a kormányerők valószínűleg több gyilkosságért is felelősek. A tanács jelentésében egyidejűleg felhívta a figyelmet arra is, hogy több helyi beszámoló a fegyveres lázadó csoportok által végrehajtott gyilkosságokról tesz említést. Egyre több támadás éri az Aszad-ellenes erők részéről a kisebbségben élő keresztényeket, mert a lázadók potenciális veszélyforrásnak, a regnáló elnök támogatóinak tartják őket. Bővebben>>>

Kemény üzenetet küldött Gyurcsány volt felesége, szorul a hurok Magyar körül