Magyarország, a sport „kis óriása”

Finoman szólva nem jó a külföldi sajtónk, ezért számít különösen nagy szónak, hogy az El País a sportágak "kis óriásainak" szánt cikkében kiváló olimpiai sportolóinkról ír.

2012. 07. 29. 19:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cikk írójának nyilván feltűnt az olimpiai éremtáblázat örökranglistáját tanulmányozva, hogy a kis országok közül csak Magyarország szerzett 160 aranyérmet, – ráadásul úgy, hogy két olimpián nem is indulhatott – 1920-ban, Trianon évében, illetve a Los Angeles-i játékokon. Le a kalappal Juan-José Fernández előtt, hogy vette a fáradságot, és utánanézett érmeink számának, sőt annak is, hogy miért hagytuk ki az első világégés utáni nagy sportünnepet. Magyarország az elvesztett első világháború miatt nem vehetett részt az olimpiai játékokon – tudatta olvasóival a derék szerző. De a valóban sok aranyérem feletti zavarában elszámolta magát, mert tizeneggyel kevesebb arany-, ezüst- és bronzéremről tud, mint mi: 458-ról, holott 469 a harmadik londoni olimpia előtti induló éremszám.

De mindegy, az a lényeg, hogy ő is úgy látja, tartjuk a lépést a világ vezető (sport)nagyhatalmaival is, immár 116 éve, és még mindig a 8. helyen vagyunk. A spanyol sportújságíró abban találta meg az egyik magyarázatot, hogy sokáig a klasszikus számok domináltak az újkori olimpiák sportágaiban. (Mi tudnánk sorolni a többit is – a szerk.) Az első londoni olimpia (1908) és a mexikóvárosi (1968) között egyeduralkodók voltunk számos sportágban, és lenyűgözőnek tartja a teljesítményt, hogy milyen sok egyéni és csapatgyőzelmet aratott ez a kis állam – például vívásban. A sok remek vívó közül természetesen nem hagyta ki Gerevich Aladárt, Fuchs Jenőt, Kovács Pált, Kárpáti Rudolfot vagy Kulcsár Győzőt. Szintén a csodálat hangján szól öttusázóinkról, úszóinkról, az ökölvívó Papp Lászlóról, akiről elismeréssel jegyzi meg, hogy az első háromszoros olimpiai bajnok volt sportágában a kubaiak előtt. Nem maradhattak ki az Aranycsapat később Spanyolországban játszó focistái sem, élükön Puskás Öcsi bácsival és Kocsis (Kocka) Sándorral. Aztán sorra venné a többi sportágat, de olyan sokban remekeltek sportolóink, hogy nyilván ő sem győzte a felsorolást. Terjedelmi okok miatt mi sem bocsátkozhatunk további részletekbe, akármennyire is szeretnénk. Inkább mellékeljük a cikket, bár csak azok érthetik maradéktalanul, akik tudnak spanyolul.

Így is meg lehet állapítani a leplezetlen csodálatot, hiszen az egyáltalán nem rövid cikk fele (!) rólunk szólt, míg Jamaica, a Bahama-szigetek, Trinidad és Tobago, Finnország és Kuba már sokkal kevesebb teret kapott Fernándeztől.

Le sem tagadhatja a fenti sorok írója, mennyire jólesett neki ez a Magyarországnak és élsportjának szóló, kitüntető figyelem és nem érdemtelen méltatás. Csak remélhetjük, hogy ha ennyire elmélyedt a magyar sportsikerekben, nyilván levonta a magától értetődő következtetést: nem áll távol a magyaroktól a tisztességes játék, a fair play. És ha eljutott idáig, szinte kínálja magát a következő kérdés: ha a magyarok ilyen kiváló sportolók, miért ilyen rossz a sajtójuk külföldön? Hogy ne menjünk messzebbre, az ő lapjában is

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.