Az ország más pontjain csak elszigetelt eseteket találtak, egyet Havannában, egyet pedig Camagüeyban. Az összes többi fertőzés Granma tartomány Manzanillo városában és környékén bukkant fel – mondta egy, a neve elhallgatását kérő illetékes.
A lakosság körében arról terjedtek el híresztelések, hogy már 15 embert vitt el a betegség, de az illetékes ezt cáfolta. Két gyanús halálesetet még vizsgálnak Manzanillóban – ismerte el. A hatóságok eddig egyszer, július 3-án számoltak be a sajtóban a betegség megjelenéséről.
Nincs vízvezetékrendszer
Granma tartományban szintén név nélkül nyilatkozó szakemberek azt mondták, hogy hétfőn már 85 megerősített és pár száz gyanús eset volt. A közegészségügyi hatóságok nagy erővel dolgoznak a járvány elfojtásán. A felvilágosító kampány éjjel-nappal folyik – mondta el telefonon egy manzanillói építőmunkás.
A városban nincs vízvezetékrendszer, és több száz lakóépülethez csak ásott kutak és latrinák tartoznak. Júniusban heves esőzés volt, és sok kút megfertőződött. A sziget keleti részét csak egy keskeny csatorna választja el Haititól, ahol a kolera több mint 7 ezer embert ölt meg a 2010-es nagy földrengés óta. Kubában kolerajárvány utoljára jóval a forradalom 1959-es győzelme előtt volt.
A turizmus az oka?
„A haiti járvány miatt jól tudtuk, hogy csak idő kérdése, mikor csap át ide is a betegség, és készültünk rá. Jelenleg viszonylag alacsony riasztási szinten vagyunk, sem Granmában, sem Manzanillóban nincs karantén” – mondta a havannai illetékes.
Kubai emigránsok azzal vádolták meg Havannát, hogy elhallgatja a helyzet súlyosságát. A kubai származású Ileana Ros-Lehtinen amerikai kongresszusi képviselő szerint ennek az az oka, hogy „Castro gazdasága csődben van, és nem engedheti meg a turisták és pénzük elijesztését”. A turizmus évi mintegy 2 milliárd dollár valutabevételt jelent a kommunista ország számára, és a külföldi látogatók száma az idén is 5,5 százalékkal nőtt január és május között.

Jelentős változások lesznek az OTP-nél, ez mindenkit érint