„Keresztúthoz érkeztünk, a szíriai válság fordulóponthoz, kritikus ponthoz jutott. Kulcsfontosságú mozzanatot élünk át” – közölte az ENSZ és az Arab Liga Szíria ügyében illetékes különmegbízottja. Putyin arról biztosította a volt ENSZ-főtitkárt, hogy Moszkva minden eszközzel támogatja erőfeszítéseit.
Gennagyij Gatyilov orosz külügyminiszter-helyettes kedden részletekkel szolgált Annan és Szergej Lavrov külügyminiszter előző napi megbeszéléséről. Mint mondta: a tárgyaláson nem került szóba Bassár el-Aszad szíriai elnök további sorsa. „Tudják, ezt a kérdést senkivel sem vitatjuk meg.”
Oroszország bízik az ENSZ-ben
A találkozón ugyanakkor szó esett az ENSZ-felhatalmazást élvező szíriai megfigyelő csoport mandátumának meghosszabbításáról. Orosz vélemény szerint a világszervezet emberei már jelenlétükkel is fontos szerepet játszanak, s Annan is ezt a felfogást vallja. Oroszország várhatóan már szerdán olyan határozattervezetet terjeszt az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé, amelyben a megfigyelők mandátumának három hónappal való meghosszabbítását javasolja. A csoport mandátuma július 21-én jár le.
„A megfigyelők arra hivatottak, hogy a történéseket objektíven értékeljék, és vizsgálják ki a treimszai mészárláshoz hasonló eseményeket” – mondta a közelmúltban Lavrov. Ugyanakkor Moszkva már jelezte, hogy meg fogja akadályozni a brit tervezet elfogadását, amely szankciókat irányoz elő Szíria ellen, ha Bassár el-Aszad erői továbbra is fellépnek a polgári lakossággal szemben.
Annan reménykedik
A megkeményedett diplomáciai frontok ellenére Annan kedden Moszkvában reménykedően szólt arról, hogy megegyezés születik az ENSZ BT-n belül „A tagállamok remélhetőleg találnak olyan formulákat, amelyek mindenki számára elfogadhatók” – közölte a Putyinnal folytatott megbeszélés után. Szergej Lavrov is jelezte, hogy Oroszország kész konszenzust keresni a Biztonsági Tanácsban egy olyan határozat érdekében, amely elősegítheti a szíriai polgárháború lezárását.
A Kommerszant című orosz lap értesülése szerint ugyanakkor Putyin az ország diplomatáinak értekezletén „kemény vonalat”, ellenszegülést hirdetett meg. A Kreml főnöke a szíriai belső fejleményeket modellértékűnek tartja a jövőre nézve. „Ma Szíria van soron, holnap bármely más ország sorra kerülhet” – jelentette ki az orosz elnök a Kommerszant szerint.
A belső frontokra vezényelték katonaságot
Az izraeli felderítés szerint a szíriai kormány a Golán-fennsíkról is elvezényelt katonákat, hogy a belső frontokon vessék be őket a felkelők ellen. Aszad elnök sok katonáját irányította át a belső konfliktus övezeteibe. Jelenleg nem tart Izraeltől, és Damaszkusz körül akarja növelni erőit – mondta kedden Aviv Kohavi tábornok, az izraeli katonai hírszerzés főnöke egy parlamenti szóvivő szerint.
A fennsík egy részét Izrael elfoglalta az 1967-es háborúban. A két ország azóta is hadiállapotban van, de ezen a határszakaszon nem volt említésre méltó incidens az 1973-as háború befejezése óta. A szíriai vezetők intézkedése azzal függhet össze, hogy az ellenzék bejelentette: megkezdte a döntő csatát Damaszkusz felszabadításáért, és a győzelemig meg sem áll. „A tartományból a fővárosba vittük át a csatát. Csak könnyű fegyverekkel rendelkezünk, de ez is elég lesz” – mondta Kaszem Szaaeddin, a Szabad Szíriai Hadsereg szóvivője.
Bevetették a légierőt is
A kormányerők kedden már harci helikoptereket is bevetettek a főváros peremkerületeiben, ahol a felkelés tavaly márciusi kitörése óta a leghevesebb harcok folynak. Harckocsikat és páncélozott csapatszállító járműveket már régóta használnak, a légierő bevetése a helyzet komolyságára utal.
Az iraki kormány felszólította állampolgárait, hogy hagyják el Szíria területét az erőszak fokozódása miatt. Hétfőn két iraki újságírót öltek meg Damaszkusz környékén annak ellenére, hogy az iraki újságíró szövetség kitűzőjét hordták. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerint 2010 végén mintegy másfél millió iraki menekült élt Szíriában.
Hétfő éjjel egy szíriai dandártábornok és 15 tiszt szökött át Törökországba, közölték kedden a török hatóságok. Velük együtt már 18 szíriai tábornok dezertált és keresett menedéket Törökországban. Ugyanezen az éjjelen 1280 más szíriai is átmenekült a határon. Karkemis város mellett új tábort építenek tízezer menekült számára.
Állítólag lelőttek egy helikoptert
Szíriai felkelők azt állítják, hogy lelőttek egy katonai helikoptert Damaszkusz Kabun nevű kerületében, a fővárosért indított döntő támadásban. „A helikopterek alacsonyan repülnek, könnyű célba venni őket légvédelmi fegyverekkel” – mondta kedden a brit hírügynökségnek a felkelők egyik tisztje.
Később az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) is beszámolt arról, hogy számos szemtanú szerint lezuhant egy helikopter, miután a forradalmárok lövései eltalálták. A damaszkuszi felkelők egyik szóvivője azt közölte, hogy a jármű üzemanyagtartályát találta el egy rakéta. Egy felkelő viszont alaptalannak nevezte a helikopter lelövéséről keringő értesülést.
Az OSDH kedd délutáni közleménye szerint aznap 35-en haltak meg az országban az erőszak miatt, a legtöbben közülük Damaszkuszban. Tizenhat civilen kívül elesett tizennégy katona és öt lázadó fegyveres is.