„Ha a vízkészlet létezését tudományosan is bebizonyítják, nagy megkönnyebbülést jelent majd Namíbia északi része számára, és ellátja azt elengedő ivóvízzel” – mondta Abraham Nehemia, a mezőgazdasági minisztérium államtitkár-helyettese. A próbafúrások még nem fejeződtek be teljesen, és a víz mennyiségét még nem állapították meg tudományosan.
Németországnak az egykori német gyarmatra akkreditált nagykövetsége a múlt héten jelentette be, hogy német szakértők vízzáró réteget fedeztek fel az angolai határ közelében. A mintegy tízezer éves vízkészlet, amely feltehetőleg akár ötmillió köbméter jó minőségű vizet is tartalmazhat, 280-350 méter mélyen a föld alatt található, egy 40x70 kilométeres területen.
Martin Quinger, a német földtudományi és természeti erőforrásokat kutató intézet projektvezetője szerint a víz mennyisége Namíbia sűrűn lakott északi részének 400 éven át történő ellátásához elegendő lehet. Az értékes természeti kincsre egy sós vízréteg és egy sziklás réteg alatt bukkantak rá. A vadfúrások, illetve a nem kellően összehangolt munkálatok ronthatják a víz minőségét – figyelmeztetett a német kutató.
Namíbiának, Fekete-Afrika legszárazabb országának ebben a térségében mintegy 800 ezren élnek, azaz a 2,1 milliós népesség negyven százaléka. Az itteni lakosokat egy Angola délnyugati részében létesített gát segítségével látják el vízzel.

Precízen időzített kémbotrány: így keltett pánikot a dollármédia