„Több mint negyven év után, amely alatt Líbia egy diktátor markában volt, a mai történelmi választás aláhúzza, hogy Líbia jövője a líbiai nép kezében van” – mondta Barack Obama helyi idő szerint szombati washingtoni nyilatkozatában. Úgy vélekedett, hogy bár a légkör még nem teljesen nyugodt az arab országban, a Kadhafi eltűnése óta történtek igazolják annak a döntésének a helyességét, hogy országa részt vett a NATO légi hadműveletében, amely segítette a lázadókat a diktátor híveinek legyőzésében.
Lehetnek még nehéz kihívások
„Az Egyesült Államok büszke arra a szerepre, amelyet a líbiai forradalom támogatásában és a líbiai nép védelmében játszott, s reméljük, hogy szorosan együttműködhetünk az új Líbiával, beleértve a megválasztott kongresszust és Líbia új vezetőit” – hangoztatta az amerikai elnök. „Partnerek leszünk a líbiai nép munkájában, amellyel nyitott és átlátható intézményeket épít ki, megteremti a biztonságot és a jogállamiságot, növeli a lehetőségeket, elősegíti az egységet és a megbékélést.” Obama rámutatott ugyanakkor, hogy számítani kell még nehéz kihívásokra, s emlékeztetett arra, hogy egyes helyeken még nem fejeződött be a szavazás.
A nép akarata
A Tokióban tartózkodó Hillary Clinton amerikai külügyminiszter vasárnap gratulált Líbiának, és hangsúlyozta, hogy Washington kész segíteni az ország szabad és békés demokráciává válását. Obamához hasonlóan ő is történelmi mérföldkőnek nevezte a választásokat. Mint mondta, több mint négy évtizedes tekintélyelvű uralom után a Líbia minden szegletéből való nők és férfiak határozhatják meg saját jövőjüket„, s ez „a nép akarata, nem a diktátor szeszélye”.
Előnyben a liberálisok
A liberálisok „határozott előnyt” szereztek a szombati törvényhozási választásokon iszlamista vetélytársaikkal szemben a két legnagyobb városban, Tripoliban és Bengáziban – közölte vasárnap az AFP hírügynökséggel Mohamed Szaván, a fő iszlamista párt vezetője.
Nem sokkal később Faiszal al-Kreksi, a – 65 liberális pártból álló – koalíció főtitkára már úgy fogalmazott, hogy az előzetes eredmények szerint a szövetség (Nemzeti Erők Szövetsége) vezet „a választókerületek többségében”. Hozzátette azonban, hogy a további nyilatkozatok előtt még megvárja a választási bizottság hivatalos eredményeit.
A Nemzeti Erők Szövetsége élén Mahmúd Dzsibríl, az észak-afrikai országot ideiglenesen kormányzó Átmeneti Nemzeti Tanács (ÁNT) második embere, volt ideiglenes kormányfő áll, aki nem indult parlamenti helyért.
A megválasztandó ideiglenes törvényhozó testületben nyolcvan hely jut a pártlistáknak és 120 az egyéni jelölteknek. A szavazatszámlálás legkorábban hétfőn fejeződik be, s a választási bizottság hétfő este vagy kedden kezdi bejelenteni az előzetes eredményeket.