Mali az ENSZ segítségét kérte a szentpétervári UNESCO-tanácskozáson a rombolás leállítása érdekében. A szervezethez tartozó lázadók szombaton ledöntötték a muzulmánok által szentként tisztelt Szidi Mahmúd (Ben Amar) síremlékének falait, és két további mauzóleum is barbár rombolás áldozata lett.
Kalasnyikovokkal és csákányokkal felfegyverzett mintegy harminc iszlamista vasárnap három további sírhelyet rombolt le Timbuktuban – közölte a brit hírügynökséggel Yeya Tandina helyi újságíró. „Akárcsak szombaton, a lakosság most sem reagált. Azt mondják, hagyni kell őket, tegyenek, amit akarnak, remélve hogy egy napon majd újraépítik a síremlékeket” – mondta. Hamed Mohamed helyi lakos arról számolt be, hogy az iszlamisták Szidi Elmeti, Mahaman Elmeti és Szidi Amar sejk síremlékét rombolták le a város nyugati részében.
Később egy szemtanú, egy helyi újságíró az AFP francia hírügynökségnek elmondta, hogy az iszlamisták vasárnap délután – eddig ismeretlen okból – felfüggesztették a rombolást, miután már négy mauzóleumot törtek össze. Az Anszár Din egyik fegyverese szerint minden sírhelyet le akarnak rombolni, nemcsak a temetőkben, de a mecsetekben is. Az Anszár Din fegyveresei az iszlám szalafista ágához tartoznak, és bálványimádásnak tekintik a helyi szúfi iszlám síremlékeket. Irina Bokova, a UNESCO főigazgatója a támadások azonnali leállítására szólított fel. A Maliban tavasz óta dúló harcok miatt a UNESCO csütörtökön vette fel a világörökség veszélyeztetett kincseinek jegyzékére a Timbuktuban lévő mauzóleumokat.
Fadima Diallo, Mali művészeti, idegenforgalmi és kulturális minisztere a UNESCO Világörökség Bizottságának szentpétervári ülésén vasárnap felszólította az ENSZ-t, „hozzon konkrét intézkedéseket a lakosság kulturális öröksége elleni bűncselekmények leállítására”. A miniszter felszólította a nemzetközi közösséget, fejezze ki szolidaritását Malival, és ítélje el az iszlamista szélsőségesek által elkövetett rombolást. A mali kormány közleményben ítélte el az évszázados muszlim síremlékek lerombolását, háborús bűncselekményhez hasonlónak minősítette, amely miatt nemzeti és nemzetközi bíróság előtt felelni kell. Fadima Diallo közölte, hogy Mali a Nemzetközi Törvényszékhez (ICC) fordul, és ez ügyben már megtette az első lépéseket. Az Anszár Din fegyveresei azt is bejelentették, hogy miután elűztek egy szakadár tuareg csoportot, Mali északi fele az ellenőrzésük alatt áll.
A sivatag gyöngye
A Mali fővárosától mintegy ezer kilométerre északra, a Szahara peremén fekvő Timbuktut a sivatag gyöngyeként szokták emlegetni. 1988 óta része a kulturális világörökségnek. A XI. században tuareg törzsek által alapított város egykor az iszlám szellemi központja volt, erről tanúskodik a városban őrzött több ezer történelmi kézirat. Három nagymecset mellett 16 temető és ugyanennyi mauzóleum szerepel az ENSZ világörökségi jegyzékén. Tuareg lázadók és az al-Kaida terrorista szervezettel kapcsolatban álló iszlamista csoportok márciusban egy katonai puccsot követően hatalmukba kerítették Mali északi térségét, benne Timbuktuval és Gaóval. Utóbbiban található a középkori szongáj fejedelemség legjelentősebb uralkodójának, Aszkia Mohamednek 17 méter magas, vályogból épített, piramis alakú síremléke, amely szintén része a kulturális világörökségnek.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot