Valószínűleg érvénytelen a romániai népszavazás

A központi választási iroda becslése szerint a részvételi arány nem érte el a Traian Basescu államfő leváltásához szükséges ötven százalékot.

NT
2012. 07. 29. 21:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A BEC adatai szerint  a városokban 41,76 százalékos a részvételi arány, míg falusi környezetben 51,61 százalék. A népszavazás akkor érvényes, ha azon a választók többsége (a névjegyzékben szereplők fele, plusz egy fő) részt vett.

A legkisebb részvételt a magyarok lakta és ezen belül is a székelyföldi megyékben jegyezték: Hargita megyében mindössze 11,56 százalékos, Kovászna megyében 20,60 százalékos a részvétel. Szatmár megyében 28,23, Maros megyében 33,96, Beszterce-Naszód megyében 34,99 százalékos. A legnagyobb részvételi arányt Olt megyében mérték, itt a választásra jogosultak 74,71 százaléka voksolt 23 óráig. A rangsorban Mehedinti (70,46), Teleorman (70,16), Giurgiu (60,67) és Valcea (60,44) megye következik.

A választási iroda nem az összes körzet részvételi adatait összesíti: a 18 282 romániai szavazókörzet közül 2889 adatai alapján dolgozik, a reprezentatívnak tekintett minta alapján számolt arányok hibahatára plusz-mínusz 3 százalék.

Több mint 700 ezer szavazat hiányzott

A részvételi adatokat és adott esetben a referendum érvényességét a külföldön leadott szavazatok is befolyásolhatják. A román külügyminisztérium 300 szavazókörzetet szervezett meg külföldön. Ezek közül a tengerentúli körzetekben még hétfő hajnalig tart a szavazás. Vasile Blaga, a Traian Basescu államfőt támogató ellenzéki Demokrata Liberális Párt (PDL) elnöke szerint külföldön nem gyűlhet össze több ötvenezer voksnál (a 2009-es elnökválasztáson több mint százezren voksoltak külföldön, de többségük Basescut támogatta).

Amennyiben helytálló a BEC becslése, akkor több mint 700 ezer voks hiányzott ahhoz, hogy a referendum elérje az érvényességi küszöböt. A 45,92 százalékos részvétel 8 millió 400 ezer szavazót jelent, míg a referendum érvényességéhez 9 millió 146 ezer voksra lett volna szükség.

23 óráig szavaztak

A szavazófülkék helyi idő szerint 23 órakor zártak Romániában. A három órával az urnazárás előtt közölt utolsó részvételi adat 37,67 százalék volt.

Az urnáktól távozók megkérdezésén alapuló becslések szerint a résztvevők túlnyomó többsége igennel voksolt Basescu leváltására, olyan körülmények között, amikor a felfüggesztett államfőt támogató jobbközép Demokrata Liberális Párt (PDL) a népszavazás bojkottálására szólította fel a választókat.

Az exit pollokból azonban nem derült ki, érvényes volt-e a referendum, ugyanis a becslések többsége a 21 órakor mért részvételre vonatkozott, amikor a különböző források 44-45 százalék körüli részvételt jeleztek. A PDL által megrendelt exit poll eredményei szerint a részvétel 46,8 százalékos volt.

A demokrácia fáklyája

Traian Basescu az urnazáráskor úgy nyilatkozott: „a demokrácia fáklyája nem aludt ki, a román állampolgárok elutasították a 256 parlamenti képviselő és szenátor államcsínyét”, és amikor visszatér az elnöki hivatalba megpróbálja a társadalmi megbékélést előmozdítani.

Crin Antonescu ideiglenes államfő úgy nyilatkozott, hogy várni kell még a referendum végleges eredményére, de a központi választási iroda (BEC) és az eredményt hitelesítő alkotmánybíróság döntéseit mindenképp tiszteletben tartja. Victor Ponta miniszterelnök arra hívta fel a figyelmet, hogy egy olyan államfőnek, akit ötmillió szavazattal választottak meg, és akinek a leváltására több mint nyolcmillió polgár szavazott, el kellene gondolkoznia arról: megvan-e még a legitimitása ahhoz, hogy Romániát képviselje.

Megfontolt döntés

A 23. Bálványosi Szabadegyetem zárónapján Orbán Viktor arra kérte a határon túli magyar és román szavazókat, megfontolt döntést hozzanak abban a kérdésben, hogy az államelnök menjen vagy maradjon, „például úgy, hogy nem hoznak döntést”. A kormányfő – aki hangsúlyozta, hogy nem kíván beavatkozni Románia belügyeibe – nagy román hazafinak nevezte Traian Basescut.

Romániában májusi hatalomra kerülése óta számos demokráciacsorbító és kisebbségellenes intézkedést vezetett be a kormány: megkurtították az alkotmánybíróság jogkörét, július 6-án felfüggesztették Traian Basescu államfőt, leváltották a képviselőház és a szenátus elnökét, komoly változtatásokat léptettek életbe a médiában, és azt a bizottságot is feloszlatták, amely kimondta, hogy Victor Ponta diplomamunkájában plagizált elemek vannak. Az EP szocialista prominensei (a házelnök Martin Schulz és a frakciót vezető Hannes Swoboda), valamint az Európai Bizottságot vezető José Manuel Barroso is aggodalmát fejezte ki a Romániában zajló folyamatok kapcsán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.