A franciák felkarolnák a romákat

A francia kormány szeretné megkönnyíteni a román és a bolgár állampolgárok számára a franciaországi munkavállalást – közölte Jean-Marc Ayrault francia kormányfő szerdán Párizsban.

NT
2012. 08. 22. 19:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszterelnök úgy fogalmazott a BFM-TV-nek és az RMC rádiónak nyilatkozva, hogy pártolja annak az átmeneti európai uniós szabályozásnak az „evolúcióját”, amely 2013 végégig korlátozza a román és a bolgár állampolgárok munkavállalását az EU-tagállamokban. Ezeket a korlátozásokat a kormányok nemzeti hatáskörben feloldhatják.

A tervezett lépéssel elsősorban azoknak a zömmel Romániából és Bulgáriából érkezett romáknak a helyzetén akarnak javítani, akiknek táborait idén nyáron is felszámolták Franciaországban. A francia hatóságok eljárása óriási felháborodást váltott ki, és emiatt az Európai Bizottság, ugyanúgy mint 2010-ben, megfigyelés alá helyezte az országot.

Az Európai Bizottság illetékese kijelentette a Le Soir című francia nyelvű brüsszeli napilapnak adott interjúban, hogy Brüsszel konkrét intézkedéseket és pénzügyi tervet vár a francia kormánytól. Ilyen konkrét lépés lehetne, hogy Franciaország beengedi a munkaerőpiacára a román és a bolgár állampolgárokat – mondta Viviane Reding.

Kitelepítések

Két évvel ezelőtt, még Nicolas Sarkozy regnálása alatt kezdődött az illegális telepek elleni nagyszabású küzdelem, amelyről meglehetősen elmarasztaló hangnemben nyilatkozott az ENSZ Fajidiszkrimináció-ellenes Bizottsága. Azóta számos romatelepet ürítettek ki szerte Franciaországban. Nem ők voltak azonban az elsők az unióban: Milánó környékén 2008-ban már igyekeztek felszámolni az ilyen ideiglenes „településeket” a helyi városvezetés által jóváhagyott akciók során. Sarkozy idején Franciaországból jórészt Bulgáriába és Romániába toloncoltak haza roma bevándorlókat.

Az igazságügyi biztos hozzátette, a romák eltávolítása rövidlátó politika, nincs tartós hatása. Megemlítette az interjúban, hogy az EU regionális pénzügyi alapjaiból 470 ezer eurót folyósítottak Franciaországnak a beilleszkedést segítő fejlesztési programokra olyan nagyvárosokban, mint Lille és Lyon. „Lássuk ennek a gyümölcseit!” – mondta a biztos.

A francia kormányfő megvédte Manuel Valls belügyminisztert, akit különösen élesen bíráltak a roma táborok felszámolásáért. „Figyelembe kell venni a realitást. A roma telepek egyre nőttek, tarthatatlan állapotokat teremtve. Végre kellett hajtani a táborok kiürítésére vonatkozó bírósági döntést; egyértelmű, ugyanakkor emberi döntést kellett találnunk” – jelentette ki. A francia miniszterelnök szerdán tanácskozott minisztereivel a cigányügyről, és roma szervezetek képviselőivel is tárgyal.

Ezt megelőzően a budapesti székhelyű Európai Roma Jogok Központja (ERRC) közleményben emlékeztetett, hogy Francois Hollande elnök a választási kampányban azt ígérte, véget vet a kilakoltatások és kiutasítások gyakorlatának, ennek ellenére „2012-ben eddig csaknem 4200 romát lakoltattak ki vagy utasítottak ki Franciaországból, és 350 kiutasítási végzést kézbesítettek”.

A civil szervezet fölszólította a francia hatóságokat, gondoskodjanak arról, hogy egy roma se váljon hajléktalanná kilakoltatás következtében, és tartózkodjanak cigányság csoportos kiutasításától.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.