A középosztály réme vagy ifjú zseni?

Paul D. Ryan wisconsini képviselő lesz a republikánusok alelnökjelöltje. Még szombaton négynapos autóbuszos kampánykörútra indul.

Kovács N. László
2012. 08. 11. 12:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mitt Romney a döntését először telefonon tudatta a támogatóival, miszerint a 42 éves Ryant, a képviselőház költségvetési bizottságának az elnökét választotta alelnökjelöltnek. Romney és Ryan Norfolkban együtt jelenik meg egy rendezvényen, majd autóbusszal négynapos körútra indulnak.

A Mitt Romney-hoz közel álló források alapján az amerikai lapok már korábban tényként közölték Ryan sikerét. A The New York Times egy közeli tanácsadó és három vezető republikánus stratéga nem hivatalos közlésére hivatkozva azt is tudni vélte, hogy Romney már a többi alelnökesélyest is felhívta, hogy közölje velük a hírt, és megköszönje eddigi támogatásukat. A novemberi szavazócédulán tehát Mitt Romney neve alatt Paul Ryané fog szerepelni.

Ryan fiatal és jóképű („képernyőképes”, ahogy az amerikaiak mondják), Romney azonban nem ezen tulajdonságaiért választotta maga mellé a 42 éves wisconsini képviselőt. A képviselőház költségvetési bizottságának elnökét a konzervatív oldalon igazi zseninek tartják, aki gyakorlatilag egyedül dolgozott ki költségvetési tervezetet az Obama-féle költekezés alternatívájaként – ezt az alsóház el is fogadta, a demokrata többségű szenátus azonban természetesen visszadobta.

Romney a gazdaság rendbetételének ígéretére alapozta kampányát, a Ryan-féle költségvetés pedig az államadósság radikális mértékű csökkentését irányozza elő, tehát beleillik az elnökjelölt elképzeléseibe. Ryan jó választás azért is, mert személye nem kelt ellenérzéseket a republikánus tábor egyetlen szegmensében sem, elképzeléseinek nagy részét a keresztény jobboldal és a mérsékelt konzervatívok egyaránt támogatják.

A választás ugyanakkor visszafelé is elsülhet, hiszen a Ryan-féle költségvetés tele van ellentmondásokkal, melyeket Barack Obama és csapata bizonyára kíméletlenül ki fog használni. A tervezet többek közt teljesen átalakítaná (értsd: alaposan megkurtítaná) az egészségügyi szociális háló részét képező Medicaid és Medicare programokat, emellett pedig méretes adócsökkentést juttatna a gazdagabb amerikaiaknak. Elvben sokan – különösen a konzervatív oldalon – egyetértenek a jóléti kiadások megnyirbálásával, a praktikusabban gondolkodók azonban úgy vélik, a Ryan-terv túl nagy ütőkártya az ellenfél kezében. „Azzal riogatnak majd, hogy Romney el akarja venni a nagyi biztosítását és odaadni a pénzt a vagyonosoknak” – írja a Fox News kommentátora, majd megjegyzi, egyes republikánusok szerint az alelnökjelölt személye egyenesen „garantálni fogja Obama újraválasztását”.

A demokraták, úgy tűnik, örülnek a választásnak. „Romney olyannyira középosztály-ellenes jelöltet választott, amennyire csak lehetett” – írta Bill Burton, az Obama-párti Priorities USA Super PAC elnöke a Twitteren. „Robin Hood ellentéte”, aki elveszi a pénzt a szegényektől, hogy a gazdagoknak adja – ez a döntés csak erősíti majd a képet, melyet a baloldal igyekszik Romney-ról kialakítani: kőgazdag fickó, akit csakis a saját társadalmi osztályának – azaz a felső egy százaléknak – a jóléte érdekel. Romney-nak pedig, ha nyerni akar, mindenképp le kell vetkőznie ezt magáról.

Forrás: The New York Times, Nytimes.com, Fox News, Foxnews.com, Slate, Slate.com

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.