A KIM közleménye szerint az azerbajdzsáni igazságügyi minisztérium arról tájékoztatta a magyar szaktárcát, hogy Ramil Sahib Safarov ítéletét nem alakítja át, hanem a végrehajtást közvetlenül folytatja a magyar ítélet alapján.
A KIM közleménye szerint az elítélt kérheti akár az ítélkező, akár a végrehajtó államtól, hogy az elítélt személyek átszállításáról szóló strasbourgi európai egyezmény – melynek Azerbajdzsán és Magyarország is részese – alapján szállítsák át, amivel ő élt is. A KIM pedig a feltételek teljesülése miatt engedélyezte a kérést.
Folytatni kell a végrehajtást
Helyreállt az igazság – jelentette ki Ramil Sahib Safarov szabadlábra kerülése után, hozzátéve: kész folytatni katonai szolgálatát.
Ramil Safarov az APA azerbajdzsáni hírügynökség beszámolója szerint köszönetet mondott Ilham Aliyev elnöknek, a haderő főparancsnokának a kegyelemért.
„Bár nyolc évet töltöttem külföldön magánzárkában, sosem veszítettem el a reményt. Amikor elérkezett az idő, a főparancsnok megoldotta a kérdést. Kész vagyok tovább szolgálni országomat és népemet” – fogalmazott a 35 éves férfi. Most kijelentette, hogy szabadulásával „az igazság állt helyre”, ami őt is egy „kissé meglepte”.
A kegyelemben részesült katona bakui házát sokan felkeresték pénteken a beszámolók szerint.
A KIM rögzítette: a végrehajtó állam illetékes hatóságainak folytatniuk kell a büntetés végrehajtását, vagy bírósági, illetőleg államigazgatási eljárás keretében át kell alakítaniuk az ítéletet a végrehajtó állam határozatává. A végrehajtás folytatása esetén a végrehajtó állam kötve van az ítéletnek az ítélkező államban meghatározott jogi természetéhez és időtartamához – mutatott rá a KIM közleménye.
A KIM idézte az azerbajdzsáni igazságügyi minisztérium tájékoztatását, amely szerint a Magyarországon meghozott ítélet alapjául szolgáló cselekmény az azerbajdzsáni büntető törvénykönyv szerint is bűncselekmény, amely életfogytig tartó szabadságvesztéssel büntethető, amelyből legkorábban 25 év múlva bocsátható feltételes szabadságra az elítélt.
Az azerbajdzsáni jog az irányadó
Ramil Sahib Safarov pénteken érkezett Azerbajdzsánba. Az egyezmény szerint az átszállítást követően a büntetés végrehajtására a végrehajtó állam joga irányadó és egyedül ez az állam illetékes a megfelelő döntések meghozatalára – mutatott rá a minisztérium.
A közleményben megemlítették, hogy Magyarországról a strasbourgi európai egyezmény alapján 2010-ben 11 elítéltet, 2011-ben 7 elítéltet, 2012-ben eddig 8 elítéltet szállítottak külföldre. Magyarország Ramil Sahib Safarov ügyében is mindenben a nemzetközi jog szabályai szerint jár el – tették hozzá.
Azerbajdzsáni hírügynökségi jelentések szerint a megérkező Safarovot Ilham Aliyev elnök kegyelmi rendeletének kiadása után azonnal szabadlábra helyezték. A kegyelmi döntést az azeri államfő az ország alkotmánya – az elnöki jogköröket felsoroló 109. cikk 22. bekezdése – alapján hozta, amely kimondja, hogy a köztársaság elnöke kegyelmet gyakorolhat.
Nemzeti hős?
Ramil Safarov, aki angol nyelvtanulás céljából érkezett Budapestre a NATO békepartnerségi programja révén, 2004-ben baltával agyonverte alvó örmény katonatársát a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem kollégiumában. Safarovot 2007 februárjában ítélték jogerősen életfogytiglani szabadságvesztésre azzal, hogy leghamarabb harminc év elteltével bocsátható feltételesen szabadlábra. Az ítélet szerint Safarov aljas indokból, előre kitervelten, különös kegyetlenséggel követett el emberölést. Safarov a börtönben rátámadt a börtönőrre, ezért egy második bűnvádi eljárást is indítottak ellene, és másodszor is elítélték – írta a PanARMENIAN.net hírportál.
A portál arról is írt, hogy korábban örmény civil szervezetek közleményben tiltakoztak Safarov kiadatása ellen, valamint úgy értesült, hogy azeri állami tisztviselők és közintézmények vezetői „közleményeikben védelmükbe veszik e gyűlöletes bűncselekményt”, és Safarovot nemzeti hősként tisztelik Azerbajdzsánban. Elmira Szulejmanova azerbajdzsáni ombudsman szerint „Safarovot példaként kell állítani a fiatalok elé”.
Összehívta a tanács ülését
Szerzs Szargszján örmény elnök pénteken összehívta a nemzetbiztonsági tanács ülését – közölte az elnök sajtóosztálya. Az örmény parlament alelnöke a nemzetközi közösség fellépését sürgette. Szargszján ugyancsak rendkívüli értekezletre hívta az ENSZ-tagországok diplomáciai képviseleteinek Örményországban akkreditált vezetőit, valamint az országban működő nemzetközi intézmények vezetőit - jelentette honlapján az örmény hírügynökség. Az örmény parlament elnöke pénteken lemondta szeptemberre tervezett magyarországi látogatását, elhárítva magyar hivatali kollégája meghívását.