Azonnal lépnie kellett a kormánynak

Jelentősen növekedett a külpolitikai mozgástere a világgazdasági krízist sikeresen elkerülő Lengyelországnak.

Kovács András
2012. 08. 12. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormánykoalíció csökkenő támogatottságát mutatják a felmérések Lengyelországban, de alapvető politikai átrendeződésről egyelőre nem lehet beszélni. A labdarúgó-Európa-bajnokság sikeres megrendezését követően egy korrupciós ügy miatt távoznia kellett a Lengyel Parasztpárt (PSL) által delegált mezőgazdasági miniszternek, ami némileg rontott a kabinet megítélésén. A Donald Tusk miniszterelnök által vezetett Civil Platform (PO) 29, az ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) 24, a liberális Palikot Mozgalom 7, míg a PSL 5 százalékon áll.

Mindezek ellenére Lengyelország roppant kedvező helyzetben van, mivel az uniós országok közül egyedüliként kerülte el a recessziót, és a jövedelemfelzárkózás üteme is  tartósan fennmaradt az elmúlt években. Az uniós tagságot a lengyel társadalom sikerként élte meg, amely anyagi és erkölcsi előnyöket is hozott. Ennek tudható be, hogy ma Európában talán éppen itt élvezi a legjelentősebb társadalmi támogatottságot az integrációs projekt.

Pici visszaesés

A pozitív társadalmi megítélés hátterében valószínűleg az áll, hogy a tagság egyik legfőbb hozadéka éppen a munkahelyteremtés volt, és ez a válság időszakában sem változott jelentős mértékben. A munkanélküliség 2005‐ben még 17,8 százalékos szintje 2010‐ben 9,6 százalékot tett ki és 2011‐ben is 9,7 százalékon maradt. A foglalkoztatottság tekintetében is sikerült a 2005-ös 52,8 százalékról 2011-re 59,7 százalékra növekedni, amivel például hazánkat is megelőzik.  

A gazdaság 2010‐ben 3,9 százalékkal, majd 2011‐ben 4,3 százalékkal nőtt. A növekedési trend elsősorban az állami beruházások (infrastruktúrafejlesztés, a labdarúgó‐Eb‐hez kapcsolódó beruházások stb.) fennmaradásával volt magyarázható. A korábban a GDP legfőbb hajtóerejét jelentő belső fogyasztás növekedése mérséklődött (2,0 százalék). Előrejelzések szerint 2012‐ben a lengyel gazdaság éves szinten 2,7 százalékkal bővülhet, a növekedés fő hajtóerejét a külföldi beruházások, az állami infrastruktúrafejlesztés, valamint kisebb mértékben az export adhatja. A belső fogyasztás és munkaerő‐piaci helyzet terén romló tendenciákra kell számítani, az előrejelzések szerint a növekedés mértéke 2013‐ban 2,6 százalék lehet.

Lépni kellett

Az országban az egyik legfőbb probléma a növekvő államadósság, amelynek kapcsán a jobbközép kormánynak lépnie is kellett. Lengyelország is megreformálta 2011‐ben a kötelező magán‐nyugdíjpénztári rendszerét. A nyugdíjrendszer ottani módosítása értelmében a kötelező magánnyugdíjpénztárak felé az állami hozzájárulás mértéke a jelenlegi 7,3 százalékról a bruttó bérek 2,3 százalékára csökkent, majd 2017‐től ez az arány ismét 3,5 százalékra emelkedik. Emellett szigorították az egyenruhások és a bányászok nyugdíjazási feltételeit.

A folyamatos, hosszú távú tervezésre alapuló gazdaságpolitika eredménye a lengyel gazdaság európai átlagon felüli teljesítménye. Ennek a sikerére támaszkodva a lengyel külpolitika is igyekszik az ország nemzetközi‐európai‐regionális pozíciójának elismertetésére, kamatoztatására. A lengyel sikertörténet folytatásának kulcsa mindamellett jól láthatóan az, képes lesz‐e Varsó elmozdulni fejlesztéspolitikájában a kutatás‐fejlesztés és az innováció irányába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.