Az IRNA hivatalos iráni hírügynökség augusztus 5-én jelentette be, hogy Ban Ki Mun elfogadta az augusztus 30–31-ére kitűzött konferenciára szóló meghívót. Az ENSZ nem cáfolta, de nem is erősítette meg az értesülést.
„Annak a ténynek, hogy e tanácskozást egy olyan országban rendezik meg, amely oly sok nemzetközi szabályt sért meg és fenyegetést jelent szomszédjaira nézve, nagyon furcsa üzenete van a nemzetközi jog tiszteletben tartása szempontjából. Jeleztük ezt a részt vevő országoknak és Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak” – közölte Victoria Nuland, a külügyminisztérium szóvivője. A szóvivő gondosan elkerülte, hogy sajtóértekezletén közvetlenül bírálja a főtitkár jelenlétét a teheráni eseményen. „Ha úgy dönt, hogy részt vesz a konferencián, reméljük, kifejezi aggodalmát amiatt, hogy Irán megsérti az ENSZ szabályait” – mondta Nuland. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök egy héttel ezelőtt arra kérte Bant, hogy ne menjen el a tanácskozásra, szerinte „nagy hiba volna”.
Az el nem kötelezett országok hidegháború idején megalakult mozgalmának 120 olyan állam a tagja, amely nem tartja magát egyik nagy katonai szövetséghez tartozónak sem. Irán atomprogramja és Szíria támogatása miatt áll konfrontációban az Egyesült Államokkal és az Európai Unió tagországaival.