Elengedik a szigetet elfoglaló kínaiakat

A japán kabinet döntéséről, amelyet Fudzsimura Oszamu szóvivő jelentett be, a Hszinhua hírügynökség gyorshírben számolt be pénteken.

TK
2012. 08. 17. 11:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A japán kabinet döntéséről, amelyet Fudzsimura Oszamu szóvivő jelentett be, a Hszinhua hírügynökség gyorshírben számolt be pénteken.

A 14 hongkongi, makaói és anyaországi kínai állampolgár még vasárnap indult halászhajójával a sziget jelképes elfoglalására, hogy a második világháború végi Japán kapituláció 67. évfordulóján demonstrálja: a Tiaojü (Diaoyu – japánul Szenkaku)-szigetek kínai fennhatóság alá tartoznak.

Tettüket szerdán mintegy tucatnyi japán őrhajó igyekezett megakadályozni, ellenük még vízágyút is bevetettek, de hét embernek így is sikerült partot érnie. A szigeten elénekelték a kínai himnuszt, a kínai zászlót lengették és hazafias dalokat énekeltek. Akciójuk körülbelül fél órán át tartott, a japán parti őrség valamennyiüket őrizetbe vette, majd Okinava prefektúra Naha városába szállította.

A lépés miatt Peking azonnal tiltakozott, a külügyminisztériumba rendelték Japán nagykövetét, az ügyben két alkalommal is külügyminiszter-helyettesi kapcsolatfelvételre került sor a két ország között. Csütörtökön Kínában több, a japán külképviseletek előtt rendezett kisebb demonstrációról érkezett jelentés.

Sajtóbeszámolókból mindazonáltal sejteni lehetett, hogy a japán kormány nem kívánja az elfogottak letartóztatásával és bíróság elé állításával fokozni a két ország közötti feszültséget. A kínai központi televízió híradásában kínai diplomaták is azt jelezték előre, hogy az aktivisták és a velük lévő újságírók legkésőbb pénteken távozhatnak, illetve távozni kényszerülnek a szigetországból.

A China Daily című angol nyelvű napilap cikkében Csou Jung-seng (Zhou Yongsheng) szakértő úgy vélte, hogy Japán ezúttal rendkívül visszafogottan kezelte a helyzetet, s hozzátette Tokiónak nincs is joga „Kína területének szerves részén és vizein kínai állampolgárokat a saját törvényei szerint letartóztatni”.

2010-ben egy kínai halászhajóval került összeütközésbe a japán parti őrség a szigetek térségében, majd a hajó kapitánya ellen eljárást indítottak, s több mint két héten át fogva tartották. Az ügy mindkét országban heves nacionalista megmozdulásokat váltott ki, a pekingi diplomácia rendkívül határozottan lépett fel, az országban több tiltakozó, Japán-ellenes tömegmegmozdulásra is sor került.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.