Újabb összecsapások Kína és Japán között

Hongkong kormányzója hivatalába kérette a japán diplomáciai képviselet helyi vezetőjét, Pekingben pedig a japán nagykövetet rendelték a külügyminisztériumba.

NT
2012. 08. 16. 6:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kínai állami Hszinhua hírügynökség csütörtökön arról is beszámolt, hogy a Japán területére történt illegális belépés címén őrizetbe vett öt kínai aktivistát megbilincselve vitték Okinava prefektúra székhelyére, Nahába. Az érintettek eddigi kihallgatásuk során visszautasították a gyanúsítást, mondván: „a Tiaojü- (Diaoyu) szigetek Kína területéhez tartoznak”.

Sajtójelentések szerint 14-en érkeztek egy hongkongi halászhajóval a japánok által Szenkakunak nevezett szigetekhez szerdán, a Japán kapituláció 67. évfordulóján, hogy demonstrációjukkal kifejezzék a szigetek Kínához tartozását. Hajójukat csaknem tucatnyi japán őrhajó kísérte, s egy alkalommal két oldalról is ütköztek vele, miközben vízágyúval támadták.

Tokióban Kína nagykövetét rendelték a külügyminisztériumba,  Pekingben pedig Fu Jing külügyminiszter-helyettes a japán nagykövetet. Fu egyúttal telefonon beszélt japán kollégájával is, s megerősítette Kína szuverenitását a szigetek és a hozzájuk kapcsolódó vízterületek felett.

Leung Csun-jing, Hongkong kormányzója hivatalába kérette a hongkongi japán főkonzult a 14 hongkongi, makaói és szárazföldi kínai tiltakozó elfogása miatt. Leung hangsúlyozta, hogy „a szigetek ősidők óta Kína területének részét képezik”, és felszólította Tokiót, hogy engedje szabadon az aktivistákat, s „tartózkodjon a hongkongiak és más kínai állampolgárok életének, illetve vagyonának veszélyeztetésétől”.

Noda Josihiko japán kormányfő ugyanakkor szigorú eljárást ígért a letartóztatottak ügyében. 2010-ben mindkét országban nacionalista hullámokat vert és nagy visszhangot váltott ki, amikor egy, a térségben halászó kínai hajóval ütközött az azt üldöző japán parti őrség hajója, majd a kínai kapitányt 18 napig fogva tartották.

Kínai részről utoljára 2004-ben sikerült aktivistáknak a szigeteken partra szállniuk, míg japán részről ez többször – az utóbbi időben is – előfordult. Tokió, épp a kérdés érzékeny volta miatt, engedélyhez köti a lakatlan szigetek felkeresését.

A Global Times című angol nyelvű kínai napilap csütörtöki kommentárjában arra figyelmezteti a kínai vezetést, hogy ne tegyen semmiféle engedményt az ügyben.

„A kínai közvélemény kíváncsi arra, hogy a Tiaojü-szigetek, Kína területének része, miért van japán megszállás alatt és a kínai Népi Felszabadító Hadsereg miért nem küld hadihajókat az aktivisták kíséretére” – teszi fel a kérdést a cikkíró, megjegyezve, hogy „egyesek” szerint mindez a kínai kormány gyengeségének jele.

Hozzáteszi, ugyanakkor világosan kell látni, hogy Kína nem tudja most visszaszerezni a szigeteket, mert az kiterjedt háborúhoz vezetne, ami ellentétes az ország érdekeivel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.