Japán eddig kibújt a felelősség terhe alól?

A második világháborús japán kapituláció évfordulója ismét a feszültség éleződéséhez vezetett a szigetország és szomszédai viszonyában.

tt
2012. 08. 15. 10:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A japán miniszterelnök intelme ellenére kormányának két tagja – a fegyverletétel 67. évfordulójának napján – szerdán felkereste a második világháború szigetországi áldozatai, köztük háborús bűnösök emlékére emelt tokiói Jaszukuni-szentélyt. A szentély közvetve a japán imperialista múlt jelképe, a miniszteri vizit ezért heves felháborodást, illetve tiltakozást váltott ki Dél-Koreában és Kínában.

Miniszterelnöki intés

Macubara Dzsin, a japán Nemzeti Közbiztonsági Bizottság elnöke és Hata Juicsiro, a közlekedési, földművelési, területfejlesztési, tengerészeti és turisztikai tárca vezetője annak ellenére látogatott el a háborús temetőbe, hogy Noda Josihiko miniszterelnök óva intette ettől minisztereit.

Képes lesz Japán szembenézni a múlttal?

A dél-koreai külügyminisztérium reagálásában sajnálatát fejezte ki „a felelőtlen cselekedet” miatt, amely álláspontja szerint semmibe veszi „az egykori japán imperializmustól sokat szenvedett országok és népek érzéseit”.

Hasonlóan reagált a kínai külügyminisztérium is, hangsúlyozva, hogy Tokiónak tiszteletben kellene tartania az áldozatok emlékét azokban az országokban, amelyeket a japán „birodalmi agresszió” sújtott. A pekingi állásfoglalás rámutatott: a szentélyben tett miniszteri látogatások ismét felvetik azt kérdést, képes-e Japán megfelelő módon szembenézni a háborús múlttal, és képes-e tiszteletben tartani az általa elkövetett agresszió áldozatainak érzéseit. Sürgette, hogy Japán tegyen konkrét lépéseket a két ország közötti kapcsolatok ápolására.


Akadályt jelenthetnek a történelmi sérelmek

A dél-koreai elnök szerdán ismét felszólította a japán kormányt, hogy vállalja a felelősséget a második világháborúban a japán megszállók által elkövetett jogsértésekért. „Japán közeli szomszéd, de a megoldatlan történelmi sérelmek akadályt jelentenek a két országnak egy boldogabb jövő felé vezető közös útján” – fogalmazott I Mjongbak elnök a Korea japán uralom alóli felszabadulásának 67. évfordulóján mondott megemlékezésen.

A dél-koreai elnök előző nap úgy ítélte meg, hogy Akihito japán császárnak bocsánatot kell kérnie a Koreai-félsziget japán háborús megszállásáért. Az államfő közvetve ismét elutasította Akihito korábbi, még 1990-ben elhangzott nyilatkozatát, amelyben a császár mindössze sajnálkozását fejezte ki a japán megszállás miatt.

Dél-Korea régóta követeli, hogy Japán fizessen jóvátételt, amiért hadserege tömegesen szexuális rabszolgaságra kényszerített nőket a második világháborúban a megszállt országokban, többek között Koreában és Kínában. Egyes történészek szerint elérheti a 200 ezret az elrabolt, és bordélyházakban szexrabszolgaként tartott nők száma.

Politikai botrány


A Tokió központjában lévő sintoista Jaszukuni-szentélyt Meidzsi császár rendeletére 1869-ben alapították, mégpedig azon japán áldozatok emlékére, akik 1853 óta kül- és belháborúkban estek el. 1945 óta – amikor az államot és a sintó vallást szétválasztották – állandó kül- és belpolitikai botrányt okozott, hogy hivatalban levő miniszterek, sőt miniszterelnökök háborús évfordulókon – különösen augusztus 15-én – ellátogattak a szentélybe. A korábbi kormányfők közül így tett Miki Takeo, Szuzuki Zenko és Nakaszone Jaszuhiro volt miniszterelnök is. A szóban forgó látogatások – akárcsak az idén – minden esetben heves tiltakozást váltottak ki az 1910 és 1945 közötti japán gyarmati uralom alatt sínylődött ázsiai országokban.

A Szöul és Peking által provokatívnak minősített lépés olyan időszakban törtét, amikor területi viták miatt amúgy is feszültek a három ország kapcsolatai. Erre utalt, hogy szerdán Pekingben a Kelet-kínai-tenger japán felügyelet alatt lévő, vitatott hovatartozású szigeteit követelte vissza kínaiak egy csoportja a japán nagykövetség előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.