A történtek miatt Tokió és Peking kölcsönösen tiltakozott egymásnál. A Japán kapitulációjának 67. évfordulójára időzített akcióban úgy tudni, hongkongi, makaói és sencseni (Shenzhen) kínaiak vettek részt azzal a szándékkal, hogy demonstrálják a Tiaojü- (Diaoyu), japánul Szenkaku-szigetek feletti kínai szuverenitás igényét.
Sajtójelentések szerint az aktivisták halászhajójukkal vasárnap indultak útnak, s miután sikeresen partot értek, kijelentették, ez volt az utóbbi évtized legsikeresebb akciója. Legutóbb 2004-ben tették lábukat kínaiak a szigetek földjére. Az aktivisták közlése szerint hajójukat szorosan követte a japán parti őrség mintegy tucatnyi hajója és egy helikoptere. Állítólag vízágyút is bevetettek ellenük.
A japán fennhatóság alatt álló lakatlan szigetcsoport egyikére érve műholdas telefonon számoltak be „sikerükről”, elénekelték a nemzeti himnuszt és a kínai zászlót lengették. Pekingben kisebb csoport tüntetett szerdán a kínai nagykövetség előtt, transzparensén ugyancsak a szigetek feletti szuverenitást követelve Kínának .
Tokióban a külügyminisztériumba rendelték Kína nagykövetét a kínai állampolgárok „területsértése” miatt, míg Pekingben ugyancsak a külügyi tárca tiltakozott a kínaiakkal szembeni „törvénytelen” eljárás miatt.
Peking és Tokió között az utóbbi hónapokban egyre feszültebbé vált a helyzet, miután Tokió kormányzója bejelentette, hogy megvásárolná a szigeteket, illetve később a japán kormányfő hajlandóságot mutatott azok államosítására. Peking júliusban őrhajókat küldött a szigetek közelébe, kifejezve, hogy nem fogadja el a japán közigazgatás jogosságát, míg Tokió kilátásba helyezte, szükség esetén hadseregét is bevetné a területéhez tartozónak tekintett szigetek védelmére. Az apró szigeteket halban gazdag vizek övezik, s környékükön jelentős kőolaj- és földgázlelőhelyeket valószínűsítenek.