A képviselők kiválasztása annak az átmeneti folyamatnak az egyik utolsó állomása volt, amely a tervek szerint egy tényleges központi kormány felállításához vezetne el a több mint húsz éve polgárháborúba süllyedt kelet-afrikai országban.
Az ENSZ által felügyelt folyamatnak hétfőn már le kellett volna zárulnia az államfő megválasztásával, mivel augusztus 20-án lejárt a 2004-ben felállított átmeneti szövetségi intézmények mandátuma.
Husszein Arab Issze, a távozó átmeneti szövetségi kormány védelmi minisztere, újonnan felesketett képviselő úgy véli, hogy a következő napokban vagy hetekben az államfőválasztásra is sor kerülhet, amint sikerül megválasztani a nemzetgyűlés elnökét.
Peter de Clercq, a világszervezet szomáliai képviselőjének helyettese üdvözölte a fejleményt az al-Dzsazíra hírtelevíziónak nyilatkozva. „Van már szuverén parlamentünk a működéséhez szükséges többséggel, amellyel készek vagyunk együttműködni” – mondta.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szintén üdvözölte hétfőn az új szövetségi parlament beindítását, ugyanakkor sürgette a feleket, hogy mielőbb teljesítsék a politikai átmenet utolsó szakaszait is, „szabad és minden megfélemlítéstől mentes feltételek között”.
Diplomaták közlése szerint az ENSZ kész további haladékot adni Mogadishunak, annak ellenére hogy az átmeneti kormány nem tartotta magát az elnökválasztásra megszabott határidőhöz.
A washingtoni Fehér Ház hétfőn fontos lépésnek nevezte ugyan a képviselők felesketését, de arra figyelmeztetett, hogy a megkezdett politikai folyamat semmilyen obstruálását nem fogja eltűrni.
Lényeges fordulatra azonban kevés a remény Szomáliában – írja az orosz állami hírügynökség –, mivel az államfői posztra jelölt politikusok között szerepel az ország korrupt vezetésének több tagja, köztük a jelenlegi elnök, Sejk Seríf Ahmed, a miniszterelnök, Abdiveli Mohamed Ali és a házelnök, Sarif Haszan Sejk Aden.
A katonai helyzet továbbra is bizonytalan Szomáliában, így bárki lesz közülük az új elnök, csupán Mogadishut és néhány közeli térséget irányíthat majd, míg az ország közepének és déli részének jelentős területeit továbbra is az al-Shabaab iszlamista szervezet milíciái ellenőrzik.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!