A minisztérium tájékoztatása szerint a Nyevelszkoj Admirális partraszállító hajó és a Kalar nevű vontatóhajó a Kuril-szigetek négy vitatott szigete közül hármat látogat meg, ahol a tengerészek részt vesznek a második világháborúban elhunyt szovjet katonák tiszteletére rendezendő megemlékezéseken.
Tokió szerint a Kuril-szigetcsoport négy déli tagja – amelyeket a második világháború végén foglalt el a Szovjetunió – Japánhoz tartozik, és északi területeknek nevezik a szigetországban. A vita miatt Oroszország és Japán között a mai napig nem született meg és írtak alá békeszerződést, amely hivatalosan is lezárná világháborús szembenállásukat. Nem közeledett egymáshoz Oroszország és Japán álláspontja kettejük területi vitájáról a külügyminiszterek július végi találkozóján sem.
Dmitrij Medvegyev 2010-ben az első orosz elnök volt, aki meglátogatta a szigetcsoport egyik vitatott hovatartozású tagját, júliusban pedig miniszterelnökként lépett a területre. Japán mindkét esetben heves tiltakozásának adott hangot.
A hadihajók útja egybeesik az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) oroszországi csúcstalálkozójának időpontjával, amely szervezetnek Japán is tagja.