„Nincs ok a hisztériára. A polgári védelem még soha nem volt olyan jól felkészült, mint most” – mondta a tárcavezető a Maariv című lapnak azokra az izraeli sajtójelentésekre válaszolva, amelyek szerint az izraeli polgári védelem nincs fölkészülve egy Iránnal szembeni esetleges konfliktusra.
„Teljes felelősséggel jelenthetem ki: ma mindenki pontosan tudja, mit kell tennie” – hangsúlyozta a miniszter arra utalva, hogy a polgári védelemmel foglalkozó különféle hatóságok már pontosan felosztották egymás között a lakosság védelméhez szükséges feladatokat.
SMS-ben figyelmeztetnék a lakosságot
A miniszter az interjúban elmondta, hogy jelenleg az izraeli lakosság több mint a fele számára elegendő vegyvédelmi felszerelés áll rendelkezésre. Az AFP szerint a hadsereg ezen kívül most tesztel egy újonnan kidolgozott riasztási rendszert, amely SMS-üzenetek révén figyelmezteti a lakosságot az esetleges rakétatámadásokra. A Reuters emlékeztet: Izrael korszerű rakétavédelmi rendszert épített ki, és rendszeres polgári védelmi gyakorlatokat szervez rakétacsapások esetére.
Teherán azt állítja, hogy atomprogramja békés célokat szolgál, ezt azonban a nyugati nagyhatalmak és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség kétségbe vonja.
Benjamin Netanjahu Jeruzsálemben kétségbe vonta az Iránnal üzletelő cégekkel szembeni gazdasági szankciók hatékonyságát. Szerinte sem a büntetőintézkedések, sem a diplomáciai lépések nem befolyásolják a nukleáris program folytatását. Hangsúlyozta: kormánya önállóan kíván dönteni arról, hogy miként reagáljon Irán nukleáris programjára. Hozzátette, Izrael még nem hozott döntést az iráni atomlétesítmények elleni esetleges támadásról.
Leon Panetta amerikai védelmi miniszter augusztus elején azt hangoztatta, hogy pillanatnyilag kizárnak bármilyen katonai lépést az iráni atomlétesítmények ellen. Barack Obama amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója viszont állítólag arról tájékoztatta az izraeli miniszterelnököt, hogy az Egyesült Államok kész megtámadni Iránt, amennyiben diplomáciai úton nem sikerül rávenni nukleáris programja leállítására.
Az Iránnal kirobbanó esetleges konfliktus várható következményeiről hétfőn Danni Jatom, a Moszad volt igazgatója is beszélt egy rádióinterjúban. Úgy vélekedett: ha Izrael Irán elleni csapásra szánná el magát, számítani lehet arra, hogy Libanonból a Hezbollah radikális szervezet, Gázából pedig a Hamász lőné rakétákkal Izraelt. A volt titkosszolgálati vezető szerint ez esetben Izrael kénytelen lenne elpusztítani Libanon és Gáza egy részét.
Katonai akció csak a végső esetben
A Reuters felhívja a figyelmet: Vilnai interjúja előtt, a múlt héten izraeli sajtóértesülések láttak napvilágot arról, hogy a zsidó állam akár még a novemberben esedékes amerikai elnökválasztás előtt támadást indíthat Irán ellen. Leon Panetta amerikai védelmi miniszter ugyanakkor minapi nyilatkozatában azt állította: tudomása szerint Izrael még nem döntött arról, hogy megtámadja-e Iránt. Panetta hangsúlyozta: katonai akcióra csak végső esetben kerülhet sor, és még van idő megvárni, hogy a Teherán ellen hozott nemzetközi szankcióknak és a diplomáciai nyomásnak lesz-e eredménye.
Vilnai nem kívánt ezzel kapcsolatosan állást foglalni szerdai interjújában, csak annyit mondott: „Az Egyesült Államok a legjobb barátunk, és nekünk mindig egyeztetni kell vele az ilyen jellegű lépéseket.”