„Csak jót akarok, azt, hogy egy hivatásnak, a nemzet védelmének szenteljék tevékenységüket” – jelentette ki a hadsereg leváltott vezetőire utalva abban a beszédében, amelyet a tekintélyes kairói szunnita vallási intézetben, az al-Azharban mondott el. Hozzátette, hogy döntése nem személyek vagy intézmények ellen irányul, és hogy nem akarja korlátozni senkinek a szabadságát. Beszédét a ramadán böjti hónap hajnaltól napnyugtáig tartó, napi 15 órás böjtjének végén mondta el, amikor a muszlimok az esti étkezéshez készülődnek.
Az elnök Huszein Tantávi miniszter és Számi Anan vezérkari főnök nyugállományba küldése mellett egyúttal hatályon kívül helyezte azt a nyilatkozatot, amelyet a Legfelsőbb Katonai Tanács hozott még júniusban, az elnökválasztás közeledtével, és amely módosította az alkotmányt, csorbította az elnöki hatalmat, és széles hatalmi jogkört biztosított magának.
Fegyveresek agyonlőttek egy törzsi vezetőt és fiát hétfőn a Sínai-félszigeten, közel az izraeli határhoz – közölte egy egyiptomi biztonsági forrás. A félszigeten a hadsereg néhány nappal ezelőtt hajtóvadászatot indított a szélsőségesek ellen.
Halaf el-Menahi és fia törzsi vezetők egy tanácskozásáról tartottak hazafelé, amikor megtámadták őket. A tanácskozást éppen azért tartották, hogy közösen elítéljék a szélsőséges iszlamizmust – tette hozzá a meg nem nevezett nyilatkozó.
Az állami tévé híradása szerint egy iszlamista fegyveres csoport hajtotta végre azt a támadást, melyben 16 határőr életét vesztette az egyiptomi–izraeli határnál. Tagjai egy lopott rendőrségi gépkocsival közelítették meg az ellenőrzőpontot, és tüzet nyitottak rá.
A leváltott Tantávi tábornok húsz évig volt Hoszni Mubarak védelmi minisztere, majd Mubarak bukása után az Egyiptomot 17 hónapig irányító katonai tanácsot vezette.
Az államfő a két leváltott vezetőt kitüntette és megtette tanácsadójának. Rajtuk kívül több katonai vezetőt is leváltott az elnök, például a légierő parancsnokát, Reda Mahmúd Háfez Abdelmegidet, és kinevezte őt hadiipari államminiszterré.
Több ezren tüntettek
Az új védelmi miniszter Abdel-Fattah esz-Szisszi lett, és Mohamed Murszi alelnökévé nevezte ki Mahmud Mekki magas beosztású bírót. Az intézkedések bejelentésének hatására, azt üdvözlendő, több ezer ember tüntetett este a fővárosban. A Mena hivatalos hírügynökség idézett egy meg nem nevezett katonai forrást, amely szerint az elnök előre egyeztette lépéseit a hadsereggel, és az illető tagadta, hogy a döntéseknek negatív fogadtatása lenne a katonaság soraiban.
A mind a hadsereget, mind a Murszi vezette Muzulmán Testvériséget bíráló Szociáldemokrata Párt alapítója, Mohammed Abulgar szerint az elnök és a hadsereg közötti hatalmi harc az államfő javára dőlt el. Iszandr al-Amrani független elemzőnek pedig az a véleménye, hogy Murszinak jogilag diktatórikus hatalom van a kezében, kérdés, hogy él-e vele.