„Kérem Obama elnököt, hogy a helyes dolgot tegye. Az Egyesült Államoknak le kell mondania a WikiLeaks ellen folyó boszorkányüldözésről” – mondta Assange, aki a képviselet erkélyéről szólt a nagy számban megjelent tudósítókhoz és érdeklődőkhöz. A WikiLeaks nagy tömegben tett közzé titkos amerikai diplomáciai táviratokat, ami kínos helyzetbe hozta az Egyesült Államokat.
Assange először köszönetet mondott barátainak, köztük Ecuadornak a segítségért, s utána fordult Barack Obamához. „Mihelyt a WikiLeaks fenyegetett helyzetbe kerül, fenyegetés éri a szólásszabadságot és társadalmunk egészségét is” – jelentette ki. Kérte azt is, hogy az amerikai hatóságok engedjék szabadon Bradley Manning katonát, aki titkos dokumentumokat adott át a WikiLeaksnek, s ezért bíróság elé állították.
Assange-t „harcias szellem” fűti
Assange azt állította, hogy brit rendőrök szerdán megpróbáltak behatolni a nagykövetségre, de segítőtársai és a sajtó jelenléte miatt meggondolták magukat. Előzőleg egyik védőügyvédje, a nemzetközileg ismert Baltasar Garzón spanyol jogász azt nyilatkozta, hogy Assange-t, akivel beszélt, „harcias szellem” fűti, és arra készül, hogy jogi akciót indít a WikiLeaks védelmében. Az újságíró két hónapja van az ecuadori képviseleten, ahová a kiadatás elől menekült, s csütörtökön politikai menedéket kapott a dél-amerikai országtól.
A The Sunday Times című brit lap szerint Assange vállalná, hogy az őt köröző Svédországba menjen, vallomást tegyen, de csak akkor, ha előzőleg megállapodás születik arról, hogy nem adják ki az Egyesült Államoknak. Ilyen garanciát még nem kapott – mondta Garzón. „Utasítást adott, hogy kezdjem meg a jogi csatát a menlevélért és azért, hogy tartsák tiszteletben alapvető jogait, akárcsak a WikiLeaksét és a hozzá kapcsolódó személyekét” – közölte a jogász.