Naraha városának zárlata csütörtök éjféltől megszűnt, és néhány lakos már vissza is tért otthonába. A kormány adatai szerint a radioaktív sugárzás szintje már elég alacsony ahhoz, hogy az emberek napközben a lakásaikban tartózkodhassanak, az éjszakát azonban nem tölthetik ott.
Voltak lakosok, akik a lezárt régió határánál tiltakoztak a város megnyitása ellen, mert úgy vélik, Narahában még mindig magasak az egészségügyi kockázatok, és a környezet különösen a gyerekek számára nem biztonságos. A tüntetők szerint a kitelepítés idejének lerövidítése azt is jelenti, hogy a balesetet szenvedett fukusimai atomreaktor üzemeltetőjének kevesebb kártérítést kell fizetnie.
Szélsőséges esetben akár 1300-zal többen halhatnak meg világszerte rákbetegségben a tavaly márciusi fukusimai atombaleset miatt – állapították meg amerikai tudósok számítógépes modellezéssel. Eredményük az első, amely megbecsüli a japán katasztrófa globális egészségügyi következményeit.
Leállított reaktorok
A katasztrófa után Japánban biztonsági okokból vagy karbantartás végett leállították az összes működő atomreaktort, összesen 50 áramtermelő létesítményt. Június elején két reaktort újraindítottak az energiahiánnyal küszködő szigetországban, ezek közül az egyikben üzemi baleset történt hétfő reggel.