Előre hozott választásokat tartanak szeptember 12-én Hollandiában, mivel az eddig kormányzó Néppárt a Szabadságért és Demokráciáért (VVD) áprilisban nem tudott többséget szerezni a megszorító költségvetés elfogadására. Az észak-európai ország történetében a mostani lesz a negyedik előre hozott voksolás, amelynek a tétje lényegesen nagyobb, mint a korábbi években.
Mark Rutte eddigi miniszterelnök egyértelműen Angela Merkel német kancellár szigorú gazdaságpolitikáját követte, és ő is támogatta a déli uniós tagországok megmentését. A holland választóknak azonban egyre inkább elege lett ebből a politikából, és most kevesebb megszorítást, valamint kisebb részvételt szeretnének a déli tagországokat érintő mentőcsomagokban.
Nem voltak még kormányon
Ezt a hangulatot próbálja meglovagolni a Szocialista Párt (SP), amely a legfrissebb felmérések szerint 21 mandátumra számíthat a 150 fős képviselőházban, míg a 2010-es választáson csak 15 helyet szereztek. Emilie Roemer, a párt elnöke szerint az elmúlt 20 évben az unió a legnagyobb üzletté vált a pénzügyi szektor számára, de az emberek ebből semmit nem éreztek. Egyes utcai vélemények szerint a görögöknek mindenképpen távozniuk kéne az eurózónából, és egy belső magnak kéne létrejönnie, amely nézetet az SP is támogatja.
A szocialisták egyébként a 70-es években még maoista vonalat képviseltek, de ezt fokozatosan felülvizsgálták. A párt még sohasem volt kormányon, amire most valamennyi esélye van, de ez nagyrészt annak köszönhető, hogy a megszorítások ellen kampányolnak, azonban a gazdasági adatok valamennyire a VVD-nek kedveznek. A GDP bár háromnegyed éve csökken, de a munkanélküliségi ráta még mindig messze az uniós átlag alatt van.
Baloldalibb karakter
Elemzők szerint a VVD és a Munkáspárt (PvdA) alakít majd koalíciós kormányt, de valamilyen kisebb párt bevonására is szükség lesz, mivel a két alakulat jelenleg 70 mandátumra számíthat. Ez a koalíció az unió számára is kedvező lenne, mivel a korábbi irányvonal folytatását jelentené. Míg korábban kívülről támogatta a kormányt a Geert Wilders vezette szélsőjobboldali Szabadságpárt (PVV), addig most az ő bevonásuk nem várható. A PVV az eurózónából való kilépés mellett kampányol, ami népszerűségén is nyomott hagyott. A 2010-es választásokon még 24 helyet szereztek, míg most csak 19-re számíthatnak.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!