A Jomiuri Simbun című lap szerdai száma szerint a kormány hamarosan aláírja a vételről (lényegében a szigetek államosításáról) szóló megállapodást a jelenlegi tulajdonossal, egy japán családdal. A vételár 2,05 milliárd jen (mintegy 26 millió dollár).
A szigetcsoport öt nagyobb szigetből áll: ezek közül egy már most is a japán állam tulajdona, s a vásárlás nyomán további három sziget kerülne ugyanebbe a kategóriába.
A lakatlan Szenkaku- (kínai nevén Tiaojü-) szigetek 1895 óta japán fennhatóság alatt állnak, de az 1970-es évek óta Kína, illetve Tajvan is magának követeli őket. Az apró szigeteket ugyanis halban gazdag vizek övezik, s környékükön jelentős kőolaj- és földgázlelőhelyeket valószínűsítenek. Peking júliusban őrhajókat küldött a szigetek közelébe, kifejezve, hogy nem fogadja el a japán közigazgatás jogosságát, míg Tokió kilátásba helyezte, szükség esetén hadseregét is bevetné a területéhez tartozónak tekintett szigetek védelmére.
Augusztusban 14 kínai aktivista a japán őrhajók bevetése ellenére elfoglalta az egyik lakatlan szigetet, és kitűzte a kínai zászlót. A japán hatóságok elfogták, majd néhány nap múlva elengedték a kínaiakat. Erre reagálva Kínában ezrek tüntettek Japán ellen, s volt, ahol a rohamrendőrök oszlatták szét a tömeget.