Kiderült, hogy mit csinált a Costa Concordia kapitánya

Tudatában volt a hajókatasztrófa súlyosságával Francesco Schettino. „Szűz Mária, mit tettünk!” – kiáltott a sziklának ütközéskor.

NT
2012. 09. 07. 15:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Szűz Mária, mit tettünk!” – kiáltotta Francesco Schettino kapitány a Costa Concordia sziklának ütköztekor, január 13-án 21 óra 45 perckor. A Giglio szigeténél elsüllyedt hajó fekete dobozának megvizsgálására kijelölt szakértők a jövő héten adják át jelentésüket az ügyben illetékes grossetói bíróságnak. A hangfelvételek szövegéhez azonban a La Stampa is hozzájutott, és a torinói lap naponta közli a Costa Concordia kapitánya és munkatársai közötti beszélgetések tartalmát.

Még mielőtt a hajó elindult volna Civitavecchia kikötőjéből, Schettino azt mondta helyetteseinek, hogy Gigliónál a Costa Concordia „bókolni fog”, vagyis a hajót a parthoz közel viszi.

A baleset után háromnegyed órával a tiszt Roberto Bosio azt jelentette Schettinónak, hogy az utasok elkezdtek felszállni a mentőcsónakokra. Schettino nápolyi tájszólásban azt válaszolta, „menjenek”. Arra a kérdésre, hogy kiadják-e a vészjelzést, Schettino nemmel válaszolt. 23 óra után Schettino kijelentette, „vége kapitányi pályafutásomnak, jobb, ha más munka után nézek”. Éjfélkor a kapitány már Giglio partján volt, miközben az utolsó utas hajnali háromkor hagyta el a hajót.

A La Stampa kommentárja szerint a Costa Concordián teljes káosz és szervezetlenség uralkodott, és az utasok „maguktól igyekeztek menekülni”. Az óceánjárón levő több mint 4200 ember közül 32 meghalt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.