Megtámadták az amerikai konzulátust

Iszlám szélsőségesek támadták meg helyi idő szerint kedd este az Egyesült Államok konzulátusát a líbiai Bengázi városában és nagykövetségét Kairóban.

PR
2012. 09. 12. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Először az al-Arabíja arab hírtelevízió számolt be arról, hogy iszlám fegyveresek páncélöklökkel lőtték a bengázi épületet, és megpróbálták felgyújtani azt. Az iszlám szélsőségesek és a konzulátust védő biztonsági személyzet között összecsapásra került sor. Az al-Arabíja szerint a támadást tiltakozásnak szánták egy az Egyesült Államokban készült iszlámellenes film miatt. Az Innocence of Muslims címet viselő filmben állítólag Mohamed prófétát gyalázzák.

A The Wall Street Journal című lap szerint a filmet egy 54 éves izraeli–amerikai, Sam Bacile rendezte, és abban azt állította, hogy az „iszlám rák” és a gyűlölet vallása. Bacile nemcsak rendezője, hanem írója és producere is az ötmillió dollárból, 60 színész és 45 fős stáb közreműködésével készült filmnek, amelyről hangoztatta: nem vallási, hanem politikai mű. A támadások hírét később az amerikai külügyminisztérium is megerősítette.

„Gonoszság”

Washington a leghatározottabban tiltakozott a történtek miatt. Hillary Clinton külügyminiszter közölte, hogy a bengázi halott a külügyminisztérium munkatársa volt. Az amerikai külügyminiszter nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy elítéli a támadást, és felszólította a líbiai elnököt, hogy tegyen meg mindent a Líbiában tartózkodó amerikaiak védelmére. Clinton szerint néhányan az interneten közzétett „lázító” tartalomra adott válaszként próbálják igazolni az elkövetett gonoszságot. Hangsúlyozta, hogy az ehhez hasonló erőszakos cselekményekre azonban nincs semmifajta magyarázat.

Tűzpárbaj

A Reuters szemtanúkra hivatkozva arról számolt be, hogy a bengázi támadás több sebesültet követelt, őket mentőautóval szállították el a helyszínről. Az idézett szemtanúk szerint lövöldözésekre került sor. Ugyancsak a Reuters számolt be arról, hogy tűzpárbajra került sor a líbiai hadsereg kivezényelt katonái és a fegyveres iszlám milícia tagjai között is. A konzulátus területén tűz ütött ki, a személyzetet állítólag evakuálták.

Évforduló

A támadást egyes jelentések összefüggésbe hozták az Egyesült Államok elleni 2001. szeptember 11-i terrortámadások évfordulójával, illetve a hírhedt Terry Jones floridai fundamentalista tiszteletes két évvel ezelőtt, az évfordulón kezdeményezett Korán-égető akciójával. A tiszteletes akkor a nemzetközi és amerikai tiltakozás nyomán elállt tervétől, 2011 márciusában azonban mégis „pert ült” a muzulmánok szent könyve felett, és annak egy példányát elégette.

Iszlám szélsőségesek a líbiai támadást megelőzően hasonló tiltakozó akciót hajtottak végre Kairóban az Egyesült Államok nagykövetsége előtt is. Beszámolók szerint a tüntetők letépték az amerikai zászlót az épület faláról és elégették azt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.