Obamát, a tanácskozáson Bill Clinton volt elnök jelölte arra, hogy a Demokrata Párt nevében másodszor is küzdjön meg a Fehér Házért. Az élénk és munkahelyeket teremtő gazdaság helyreállításához elengedhetetlen Barack Obama újraválasztása – hangsúlyozta Bill Clinton.
„Tampában a republikánusoknak az elnök újraválasztása elleni érvelése elég egyszerű volt: totális zűrzavart hagytunk hátra a számára, még nem fejezte be teljesen annak eltakarítását, rúgják hát ki és minket helyezzenek vissza” – mondta Clinton.
„Sokkal jobban szeretem az Obama elnök újraválasztása mellett szóló érvelést. Rossz helyzetben lévő gazdaságot örökölt, megakadályozta az összeomlást, megkezdte a felépülés felé vezető hosszú és nehéz utat, lefektette egy olyan korszerűbb, kiegyensúlyozottabb gazdaság alapjait, amely új munkahelyek millióit, dinamikus új vállalkozásokat és az újítók számára új gazdagságot fog eredményezni” – tette hozzá.
„Egyetlen elnök, sem én, sem egyetlen elődöm nem tudta volna helyrehozni a kárt négy év alatt” – vallotta Clinton, elismerve, hogy Obama sokkal rosszabb állapotban lévő gazdaságot vett át, mint ő annak idején. Szavai szerint a republikánusok egy „másik univerzumban” élnek, mostani irányvonaluk eltér az országépítési programokra áldozó korábbi elnökeikétől, és gazdasági programjuk matematikailag nincs alátámasztva. Mint mondta, rég bebizonyosodott, hogy az egyenlő esélyek megteremtése nemcsak erkölcsi értelemben helyes, de egyúttal jó gazdaságpolitika is.
Konstruktív együttműködés
Emlékeztetett arra, hogy megválasztása után Obama a konstruktív együttműködésre építette politikáját, amit azzal is bizonyított, hogy a kormányában helyet kapott két republikánus miniszter (Robert Gates a védelmit, Ray LaHood a közlekedési tárcát kapta meg), mi több, azt a Hillary Clintont tette meg a diplomácia vezetőjének, aki az elnökjelöltségért folytatott előválasztási küzdelemben a riválisa volt.
„A demokrácia nem vérre menő sport” – mondta az exelnök a hangsúlyozottan a politikai középhez intézett beszédében. „A legfontosabb kérdés az, hogy milyen országban akarnak élni. Ha egy olyan társadalmat akarnak, amelyben mindenki csak magára támaszkodhat, és ahol a győztes mindet visz, akkor a republikánus jelölteket kell támogatniuk. Ha egy olyan országot akarnak, ahol a jólét és a felelősség közös, egy olyan társadalmat, amelynek valamennyien részesei vagyunk, akkor Barack Obamára és Joe Bidenre kell szavazniuk” – tette hozzá.
Tiszta játékszabályok
A nap folyamán szót kapott több olyan, munkahelyéről elbocsátott ember, akinek munkaadó cégét felvásárolta, majd csődbe vitte a Mitt Romney republikánus elnökjelölt által korábban igazgatott Bain Capital tőkebefektetési vállalat. Maga a Bain Capital nyereséggel került ki a csődsorozatból. Bob King, az autóipari munkások egyesített szakszervezetének (UAW) elnöke arra emlékeztette a küldötteket, hogy Romney a válság idején ellenezte az amerikai autóipar kisegítését, és hogy a kormány beavatkozása több mint egymillió munkahelyet mentett meg.
Clinton a Harvard egyetem csődjogszakértő professzorával, Elisabeth Warrennel osztozott az országos televíziók által a párt számára biztosított, mintegy egyórás fő műsoridőn. Warren a Wall Street megregulázásának és a tiszta gazdasági játékszabályok kialakításának egyik fő szószólója. Warren egyébként arra készül, hogy visszaszerzi a republikánusoktól Tedd Kennedy elvesztett massachusettsi szenátori székét.
Visszavették a pártdokumentumba az Istenre való hivatkozást
Az amerikai demokraták választási platformjukat megváltoztatva visszavették a pártdokumentumba az Istenre való hivatkozást, valamint annak kinyilatkoztatását, hogy Jeruzsálem Izrael fővárosa. Erről a párt charlotte-i országos konvenciójának küldöttei döntöttek, miután a két kérdéssel kapcsolatban a republikánusok részéről éles bírálatok érték őket. A tanácskozáson elnöklő Antonio Villaraigosa Los Angeles-i polgármester arra kérte a jelölteket, hogy közfelkiáltással nyilvánítsanak véleményt arról, elfogadják-e a módosításokat. A kérdést háromszor is fel kellett tennie a fórum részvevőinek, és noha a válaszok hangerejéből harmadszorra sem volt egyértelmű, hogy megvan-e a kétharmados támogatás, a változtatásokat megerősítettnek nyilvánította.
Moszkvának mindegy
Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán egy televíziós interjúban kijelentette, hogy bárki lesz a következő amerikai elnök, Oroszország képes lesz együttműködni vele.
A párt az érvényesnek minősített szavazás alapján visszaállította a 2008-as választási platformjában olvasható megfogalmazást, miszerint „olyan kormányra van szükségünk, amely kiáll a dolgozók reményei, értékei és érdekei mellett, és megadja mindenkinek, aki kész keményen dolgozni az esélyt arra, hogy a legtöbbet kihozhassa az Isten adta képességeiből”.
Obama személyes avatkozott be?
Demokrata források szerint az Istenre történő utalás Barack Obama elnök személyes beavatkozása nyomán került vissza a dokumentumba. Ted Strickland volt ohiói kormányzó a küldötteknek bejelentette, hogy a Jeruzsálemre vonatkozó passzus is Obama személyes álláspontját tükrözi.
A párt platformjában most az a megfogalmazás szerepel, hogy „Jeruzsálem Izrael fővárosa és az is marad. A felek megállapodtak, hogy Jeruzsálem a végső státusról szóló tárgyalások témája. Osztatlan városnak kell maradnia, amely minden vallás követői számára hozzáférhető”.
A legtöbb ország, köztük az Egyesült Államok kormánya nem ismeri el hivatalosan Jeruzsálemet Izrael fővárosának és a nagykövetségét Tel-Avivban működteti. Jeruzsálem egészének hovatartozása éles vita tárgya az izraeliek és a palesztinok között. Izrael az 1967-es háborúban foglalta el a város keleti részét.
A 2008-as kampány idején Obama a várost Izrael fővárosaként emlegette. Mitt Romney, a republikánusok elnökjelöltje bejelentette, hogy győzelme esetén Jeruzsálembe helyezteti át az amerikai követséget.
Obamának idén is Mitt Romney volt massachusettsi kormányzóval kell megmérkőznie. Az amerikai elnök- és törvényhozási választásokat november 6-án tartják. Az amerikai társadalomtudósok többsége azt valószínűsíti, hogy a hivatalban lévő elnök fogja megnyerni az elnökválasztást.