Utcai zavargások törtek ki több kínai nagyvárosban

Kínában utcai összecsapásokhoz vezetett a Japánnal kialakult szigetvita. Eközben Tokió utcáin Kína ellen tüntettek.

tt
2012. 09. 15. 13:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Japán azt követeli a kínai kormánytól, hogy szavatolja a területén élő japán állampolgárok biztonságát – jelentette be szombaton Gemba Koicsiro japán külügyminiszter. Tokió azért kényszerül erre a lépésre, mert – mint az EFE spanyol hírügynökség jelentette – a japán–kínai szigetvita megoldatlansága miatt Kína mintegy húsz városában körülbelül 40 ezer ember tüntetett japánellenes jelszavakat skandálva. Több helyen erőszakos formában is kifejezésre juttatták a Japánnal szembeni tiltakozásukat.


Így Pekingben mintegy ezer ember demonstrált a japán nagykövetség közelében, áttörte a rendőrségi kordont, majd különböző tárgyakkal megdobálta az épületet. Hasonló megmozdulások kezdődtek Sanghajban is, ahol a tüntetők az ottani japán konzulátushoz akartak vonulni. A rendőrség kordont vont az épület köré. A déli Hunan tartományban lévő Csangsában mintegy tízezer ember vett részt egy tüntetésen, ahol állítólag japán zászlót is égettek.

Számos tiltakozó megmozdulást szerveztek – vélhetően az interneten keresztül – Csianban és Szucsouban is. A keleti Csingtaóban a tiltakozók megtámadtak egy japán termékeket árusító bevásárlóközpontot. A szigetvita miatt a japán nacionalisták is utcára vonultak.

Évtizedes vita a szigetek körül

Japán és Kína évtizedek óta egyaránt magának követeli a Kelet-kínai-tengeren fekvő, kínaiul Tiaojü-, japánul Szenkaku-szigeteket. A feszültség augusztusban éleződött ki, amikor kínai aktivisták szálltak partra az egyik lakatlan szigeten, és kitűzték a kínai zászlót. A japán hatóságok elfogták, majd később elengedték őket. Válaszul egy másik szigeten japán nacionalisták szálltak partra, ami ellen Peking élesen tiltakozott.

A legsúlyosabb ellentéteteket azonban az robbantotta ki, hogy a hét elején a japán kormány bejelentette: „állami ellenőrzés” alá vonja a szigetek jelentős részét. A történteket Peking szuverenitása súlyos megsértéseként értékelte. Tovább élezte a helyzetet, hogy pénteken hat kínai őrhajó hatolt be japán vizekre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.