”Voksolás helyett menjenek horgászni”

Sima kormánypárti siker várható a belorusz parlamenti választáson, ahol az ellenzék arra biztatta híveit, hogy menjenek horgászni.

Kovács András
2012. 09. 23. 3:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismételten tét nélküli parlamenti választásokat tartanak vasárnap Belorussziában, ahol a 110 fős képviselőház tagjait egyéni választókerületekben egy fordulóban választják meg. A legnagyobb ellenzéki pártok már jelezték, hogy nem kívánnak részt venni a voksolásban, amit többek között azzal magyaráztak, hogy addig nem lehet szabad választásokról beszélni az országban, amíg politikai alapon tartanak fogva embereket, és a hatalom mindent megtesz a szavazás manipulálása érdekében.

A szavazás egyébként már kedden megkezdődött, aminek semmilyen komoly indoka nincsen. A szavazóhelyiségekben őrizetlenül állnak a urnák, ami meglehetősen nagy teret engedhet a visszaéléseknek. Anatolij Lebedko, az Egyesült Polgári Párt elnöke hétfőn még arról beszélt, hogy abban az esetben még hajlandóak lennének elindulni, ha a korai szavazást felfüggesztik, de mivel ez nem történt meg, a jelöltjeiket visszaléptették.

Antidemokratikus

A nyugati megfigyelők egyértelműen antidemokratikusnak minősítették a voksolást. A négy évvel ezelőtti választás sem hozott sok izgalmat, mivel a parlamentbe nagyrészt a Lukasenkóhoz köthető független jelöltek jutottak be, így biztosítva a stabil hátteret az elnöknek.

Legutóbb 2010-ben tartottak elnökválasztást az országban, amelyen természetesen Lukasenko győzött, azonban a voksolást követően heves összecsapások voltak Minszk belvárosában. Több ellenzéki elnökjelöltet bebörtönöztek, és a rendfenntartó erők az újságírókat sem kímélték.

Horgászat

Az ellenzéki erők egyébként arra buzdítják híveiket, hogy vasárnap menjenek el halászni, vagy látogassák meg a szüleiket, ezzel is tiltakozva a választási visszaélések ellen. A kormánypártok a bojkott kapcsán azt hangsúlyozzák, hogy ez teljesen ellentétes a demokratikus eszmével, és szerintük teljesen rendben vannak a belorusz jogszabályok.

Az uniós és amerikai szankciók ellenére a 9,5 milliós ország sikeresen vészelte át az utóbbi idők válságait, mivel többek között kétszer kellett leértékelni a nemzeti valutát. A segítséget Oroszország nyújtotta, mivel 4,5 milliárd dollárt hitelt biztosított nyugati szomszédjának. Az emberek ennek ellenére nem túlságosan aktívak, és sokan többek között azért nem fognak szavazni, mivel a kampány egyáltalán nem jutott el hozzájuk. Elemzők egyébként nem számítanak arra, hogy a 2010-es eseményekhez hasonlóak történnek majd a minszki utcákon, ami szintén a kiábrándultságot mutatja.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.