A szenátus is elfogadta a válságkezelő egyezményt

A jobboldali ellenzék támogatásával a francia parlament szenátusa is megszavazta az Európai Uniónak az állandó euróövezeti válságalapról szóló szerződését csütörtökön.

PR
2012. 10. 11. 20:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szenátusban 306 képviselő szavazott a szerződés mellett, míg 32-en ellene. A jobboldal támogatása nélkül a szenátusban kisebbségben lévő kormányzó szocialisták nem tudták volna megszavazni a szerződés elfogadását. Franciaország a tizenharmadik európai ország, amely ratifikálta a március 2-án Brüsszelben 25 EU-s ország, köztük az eurózóna kilenc állama által elfogadott egyezményt. A szerződés végrehajtását pontosító törvényről október végén szavaz majd a szenátus.

Az egyezmény egyebek mellett előírja a csatlakozó országoknak, hogy a „strukturális”, tehát a gazdasági ingadozásokat figyelmen kívül hagyó hiány nem lehet magasabb a GDP 0,5 százalékánál, valamint szankciókkal sújtja a fiskális fegyelmet megsértőket.

Francois Hollande francia elnök az elnökválasztási kampányban a paktum újratárgyalását ígérte. Miután azonban megválasztása után sikerült elérnie európai partnereinél, hogy egy, a gazdasági növekedést és munkahelyteremtést ösztönző részt is csatoljanak a költségvetési paktumhoz, az eredeti szöveg változatlan maradt, s az került a nemzetgyűlés valamint a szenátus elé.

Német igen

A német alkotmánybíróság szeptember 12-én feltételekkel engedélyezte Németország részvételét az ESM-ben. A mentőalapról szóló kormányközi szerződést Németországon kívül az euróövezet valamennyi tagállama ratifikálta. A Bundestag jogi szakértői egyébként úgy vélték, hogy az ESM sértheti a német parlament jogait. A német alkotmánybírósági döntés az Ecofin és a Eurogroup pénteki-szombati találkozóján is téma lesz.

Mint ismert, március elején írták alá 25 európai uniós tagállam, köztük Magyarország vezetői az EU új szerződését, amely elsősorban a költségvetési fegyelem nagyobb mértékű garantálására vonatkozik. Az euróövezeten kívüli országokra csak az után vonatkozik majd, hogy csatlakoztak a zónához. A dokumentumot a nemzeti ratifikálási rendnek megfelelően az aláíró országokban törvényben is jóvá kell hagyni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.