A bankunióval foglalkozó kétnapos EU-találkozón megszólalva Cameron a brüsszeli pazarlás megfékezésére szólított fel. „Az nem megy, hogy az európai költekezés csak emelkedik és emelkedik, miközben sok országnak nehéz döntéseket kell hoznia a hazai kiadások terén. Hadd osszam meg önökkel egyik kedvenc adatomat: az Európai Bizottság bürokratáinak 16 százaléka több mint 100 ezer fontot keres évente. Mi Nagy-Britanniában leszorítottuk az államszervezet kiadásait, hogy más, fontosabb dolgokra költhessük a pénzt. Ilyen szigorú hozzáállásra lenne szükség Brüsszelben is” – magyarázta a brit miniszterelnök. Cameron haragját valószínűleg egy eheti jelentés korbácsolhatta fel, melyből kiderült, a bizottság 26 százalékos költségvetés-emelést kér, hogy ki tudja fizetni adminisztrátorai emelkedő béreit.
A miniszterelnök megvétózhatja a következő, hét éves EU-költségvetést, és megígérte, ezt meg is fogja tenni, amennyiben nem születik olyan megállapodás, amely országa számára is előnyös. „Látok esélyt a megállapodásra, de azt nem tartom elfogadhatónak, hogy növeljük az EU kiadásait, miközben otthon súlyos elvonásokra van szükség. Csak olyan üzletbe megyek bele, ami Nagy-Britanniának is jó” – szögezte le Cameron. Az Európai Bizottság által beterjesztett javaslat hét év alatt újabb 10 milliárd fontba kerülne a szigetországnak, a bürokrácia kiadásainak leszorításával pedig egyáltalán nem foglalkozik.
Cameron a változások mellett
A konzervatív kormány még a választások előtt megígérte a briteknek, komolyan át fogja gondolni az ország és az EU kapcsolatával. Cameron korábban feladott jogokat és a hatalom egy részét visszavenné Brüsszeltől, ez azonban nem jelenti azt, hogy unióellenes, ahogy azt egyes európai vezetők állítják. „Nem hiszek abban, hogy az EU jelenlegi szervezete végleges, haladási iránya pedig megváltoztathatatlan. Az unió jelenleg is változik, ez pedig új lehetőséget jelent, hogy újratárgyaljuk London és Brüsszel kapcsolatát” – fogalmazott.
(Telegraph.co.uk)