Darabokra szakadhat Spanyolország

A gazdasági válság mellett az ország szétesése is egyre inkább sötét fellegként árnyékolja be a tavaly hatalomra került spanyol jobbközép kabinetet.

Kovács András
2012. 10. 21. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átmenetileg fellélegezhetett Spanyolország, mivel szerdán a Moody's megerősítette a még épphogy befektetési ajánlású kormánykötvény-osztályzatát, ugyanakkor a jelentős kockázatokra hivatkozva leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással látta el a besorolást.

Ennek ellenére az ibériai országban egyáltalán nem lehet örülni a kialakult helyzetnek, mivel a legkockázatosabb tíz államadós között van a CMA Datavision adatai szerint.

 


Az ingatlanpiac 2007-es összeomlása óta a spanyol gazdaság egyszerűen képtelen magára találni, amit csak tetézett a világgazdasági, és az euróövezeti krízis is. Mindezek eredményeképpen a tavaly novemberi előre hozott választásokon a jobbközép Néppárt (PP) elsöprő győzelmet aratott. A Mariano Rajoy vezette kormánynak egyrészt a költségvetési hiány csökkentése, másrészt a gazdaság versenyképességének növelése érdekében komoly lépéseket kellett tennie. Az elégedetlenséget világosan jelzik a madridi összecsapások és a politikából való általános kiábrándulás.


Nem profitáltak

A jobbközép kormány és ellenzéke számára is komoly teszt lesz a vasárnapi baszkföldi és galíciai tartományi választás, ahol képet alkothatunk arról, hogy a nagy pártok közötti erőviszonyok hogyan is alakulnak. A gazdasági környezet egyértelműen az ellenzéknek „dolgozik”, mivel mostanra minden negyedik embernek nincsen állása, és nem is várható, hogy a közlejövőben javulás legyen. Mindezek ellenére a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) egyáltalán nem profitált az elégedetlenségből, mivel még mindig öt százalékkal van lemaradva legfőbb riválisától.


Galíciában a legutóbbi 2009-es tartományi voksoláson a PP csak egy hellyel szerzett többet, mint a PSOE és a helyi nacionalisták (BGN). A legfrissebb felmérések szerint a PP ismételten győzelmet arathat, de jóval nagyobb többsége lesz riválisaival szemben, mint eddig. Egyébként Rajoy is Galíciából származik, ami szintén a Néppárt esélyeit javítja. A szocialisták reménykednek abban, hogy a választások rácáfolnak majd a felmérésekre, de a tartomány hagyományosan jobboldalinak számít, így fordulatra nem lehet számítani.


Szakadás

Baszkföldön lényegesen bonyolultabb a helyzet, mivel a szeparatista Bildu megerősödése minden bizonnyal véget vet a szocialista kormányzásnak. A győztes minden bizonnyal a konzervatív Baszk Nacionalista Párt lesz, de a Bildu 21-22 helyre számíthat, így akár kormányzati tényező is lehet, ami tovább élezheti a feszültség a tartomány és Madrid között. Ez a konfliktus annak fényében, hogy Katalóniában novemberben végén lesznek választások, ahol a függetlenségi népszavazást ígérő erők sikere várható még nagyobb fejtörést okozhat Rajoynak a válságkezelés mellett.

 


Az egységes spanyol állam szétesésének vélhetően Brüsszelben sem örülnének, azonban ezzel a problémával nekik is szembe kell nézniük. A gazdasági recesszió elhúzódása miatt sem a baszkok, sem a katalánok nem kérnek a madridi receptekből és szerintük mindkét tartomány a saját lábán is képes megállni. Azonban éppen idén augusztusban fordult a kormányhoz Katalónia, hogy segítse ki őket, mert olyan mértékben eladósodtak, hogy veszélybe került a szociális és egészségügyi juttatások kifizetése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.